-----, dnia
OPS /
D E C Y Z J A Nr /2009
w sprawie: nienależnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego
Na podstawie art. 12 ust. 2 w związku z art. 2 pkt. 7, art. 9, art. 15, art. 23, art. 24 ust.1, art. 25 ustawy z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jednolity Dz. U. z 2009r. Nr 1, poz. 7 ze zm.) Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 28 lipca 2008 roku w sprawie sposobu i trybu postępowania , sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (Dz. U. Nr 136 poz. 855),art.104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 98 poz. 1071 z późn. zm.) Rozporządzenia Rady Ministrów z 13 października 2005r. w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1662) oraz upoważnienia Wójta Gminy ----- sprawie udzielenia upoważnienia dla ---- do prowadzenia postępowania w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego a także do wydawania decyzji administracyjnych w powyższych sprawach po rozpatrzeniu sprawy Pani: ……………… zam…………………………………………
POSTANAWIAM
1.Uznać za nienależnie pobrane świadczenia z funduszu alimentacyjnego przyznane Pani--- decyzją nr …………….. z dnia ……………… dla osoby uprawnionej tj.
a) ………………. ur. ………….. w okresie od ………. do …………………. w wysokości …
b) ………………. ur. ………….. w okresie od ………. do …………………. w wysokości …
2. Kwoty nienależnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego podlegają zwrotowi wraz z ustawowymi odsetkami za okres od … do … w wysokości … , z bieżąco wypłacanych świadczeń tj.
- w miesiącu ….r. należność główna …. zł
- w miesiącu … r. odsetki ustawowe … zł
- w miesiącu ….r. należność główna …. zł
- w miesiącu … r. odsetki ustawowe … zł
Odsetki są naliczane od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego, do dnia spłaty.
Kwota odsetek ustawowych na dzień wydania decyzji wynosi : ….. (tj. do 14 grudnia 2008r. - 11,50% od 15 grudnia 2008r. – 13%)
3 .Łączna kwota świadczeń nienależnie pobranych z funduszu alimentacyjnego wraz z obliczonymi odsetkami wynosi ……. zł
Pozostała wysokość odsetek zostanie naliczona od dnia następującego po dniu wydania niniejszej decyzji do dnia spłaty.
UZASADNIENIE
Warunki nabywania prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz zasady ustalania, przyznawania i wypłaty tego świadczenia regulują przepisy ustawy z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jednolity Dz. U. z 2009r. Nr 1, poz. 7 ze zm.).
Decyzją Nr …/2008 z dnia … organ właściwy wierzyciela w prowadzonym postępowaniu przez Ośrodek Pomocy Społecznej w --- przyznał świadczenie z funduszu alimentacyjnego dla osoby uprawnionej …. na okres świadczeniowy 2008/2009 od 2008.10.01 do 2009-09-30 w wysokości … miesięcznie.
Dnia … do tutejszego organu wpłynęło …. w którym podano, że dłużnik alimentacyjny Pan …. Wpłacił w miesiącu --- alimenty na …. W formie przekazu pocztowego.
Postanowieniem Nr ../2009 z dnia …. wznowiono z urzędu postępowanie w sprawie przyznanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Decyzją Nr …/2009 z dnia …. uchylono za okres od … do … prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego dla osoby uprawnionej … Decyzja zawierała stosowne pouczenie, została prawidłowo doręczona dnia …, stała się prawomocna z dniem …
Po wnikliwej analizie dokumentów organ właściwy wierzyciela w prowadzonym postępowaniu przez Ośrodek Pomocy Społecznej w --- ustalił, że wystąpiła przesłanka uzasadniająca wznowienie postępowania określona w art. 145 § 1 pkt 5 kodeksu postępowania administracyjnego, to trafne było wydanie decyzji o uchyleniu prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego przyznanych decyzją Nr …/2008 z dnia …
W myśl art. 24 ust. 1 organ właściwy wierzyciela oraz marszałek województwa mogą bez zgody osoby uprawnionej albo jej przedstawiciela ustawowego zmienić lub uchylić ostateczną decyzję administracyjną, na mocy której strona nabyła prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, jeżeli uległa zmianie sytuacja rodzinna lub dochodowa rodziny mająca wpływ na prawo do świadczeń, egzekucja stała się skuteczna, członek rodziny nabył prawo do świadczeń w innym państwie w związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego albo osoba nienależnie pobrała świadczenia.
Fakt podwójnego pobierania świadczenia alimentacyjnego tzn. w formie przekazu pocztowego od zobowiązanego Pana … oraz z funduszu alimentacyjnego na podstawie ustawy z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jednolity Dz. U z 2009r. Nr 1,poz. 7 ze zm.) reguluje ustawodawca w zapisie art. 2 pkt 7 lit. d) określa nienależnie pobrane świadczenia z funduszu alimentacyjnego jako wypłacone, w przypadku gdy osoba uprawniona w okresie ich pobierania otrzymała alimenty. Podaje, iż niedopuszczalne jest równoczesne pobieranie alimentów i świadczenia publiczno prawnego, wynikającego z warunku nieskutecznej egzekucji alimentów, jako wymogu dopuszczającego do pobierania świadczeń. Wynika to z definicji świadczeń z funduszu alimentacyjnego określonej w art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Ponadto zgodnie ze znajdującym odpowiednie zastosowanie w art. 2 pkt 7 lit. a) ustawy za nienależnie pobrane świadczenia uważa się świadczenia wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie albo wstrzymanie wypłaty świadczenia w całości lub w części. Obowiązek zwrotu świadczeń ma charakter następczy – uzależniony jest od tego czy strona była należycie pouczona o przesłankach, które w sposób negatywny warunkują pobieranie przyznanych jej świadczeń. Organ I instancji wskazuje, że w treści wniosku strony w części II pkt 2 znajduje się potwierdzone podpisem złożonym przez ---- oświadczenie o zapoznaniu się z warunkami uprawniającymi do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, jak również o zapoznaniu się z obowiązkiem niezwłocznego powiadomienia organu właściwego wierzyciela o zmianach mających wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (art. 19 ust. 1 ustawy). W związku z tym nie dopuszczono się naruszenia reguł procesowych zawartych w art. 7 kodeksu postępowania administracyjnego.
Na uwagę zasługuje fakt, że w druku każdej decyzji administracyjnej istnieje zapis art. 19 ust. 1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów który mówi, że w przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania lub utraty dochodu albo innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego osoba uprawniona albo jej przedstawiciel ustawowy, którzy złożyli wniosek o przyznanie świadczenia z funduszu są obowiązani do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia.
Zgodnie z art. 23 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów osoba, która pobrała nienależnie świadczenia, jest obowiązani do ich zwrotu wraz z ustawowymi odsetkami. Nienależnie pobranym świadczeniu - oznacza to świadczenia z funduszu alimentacyjnego:
a) wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie albo wstrzymanie wypłaty świadczenia
w całości lub w części,
b) przyznane lub wypłacone w przypadku świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą te
świadczenia,
c) wypłacone bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa, jeżeli stwierdzono nieważność decyzji
przyznającej świadczenia albo w wyniku wznowienia postępowania uchylono decyzję przyznającą
świadczenie i odmówiono prawa do świadczenia,
d) wypłacone, w przypadku gdy osoba uprawniona w okresie ich pobierania otrzymała alimenty,
e) wypłacone w przypadku, o którym mowa w art. 17 ust. 5, za okres od dnia, w którym osoba stała się
uprawniona do świadczeń w innym państwie w związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji
systemów zabezpieczenia społecznego, do dnia wydania decyzji o uchyleniu decyzji przyznającej
świadczenia z funduszu alimentacyjnego, chyba, że zostały zwrócone zgodnie z przepisami o koordynacji
systemów zabezpieczenia społecznego.
W myśl art. 23 ust. 5 ustawy kwoty nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami ustalone ostateczną decyzją podlegają potrąceniu z bieżąco wypłacanych świadczeń z funduszu. Po dokładnej analizie dokumentów i całości sprawy w obecnym stanie rzeczy brak jest podstaw by odstąpić od żądania zwrotu świadczeń nienależnie pobranych, umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty.
Świadczenia w okresie od … do … przyznane dla osoby uprawnionej … decyzją Nr …/2008 z dnia … w wysokości …. zł , są świadczeniami pobranymi nienależnie. Kwota nienależnie pobranego świadczenia wraz z odsetkami podlega potrąceniu z bieżąco wypłacanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego do dnia spłaty.
W obecnym stanie rzeczy należało orzec jak w sentencji decyzji.
POUCZENIE
1. Zgodnie z art. 19 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów w przypadku wystąpienia zmian
w liczbie członków rodziny, uzyskania lub utraty dochodu albo innych zmian mających wpływ na prawo do
świadczeń z funduszu alimentacyjnego osoba uprawniona albo jej przedstawiciel ustawowy, którzy złożyli
wniosek o przyznanie świadczenia z funduszu są obowiązani do niezwłocznego powiadomienia o tym
organu wypłacającego świadczenia.
2. Zgodnie z art. 23 ust. 6, 7 i 8 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów nienależnie pobrane
świadczenia wraz z odsetkami podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym
w administracji. Odsetki są naliczane od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczeń
z funduszu alimentacyjnego, do dnia spłaty. Organ właściwy wierzyciela oraz marszałek województwa mogą
umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin
płatności albo rozłożyć na raty, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności dotyczące sytuacji
rodziny.
3. Od niniejszej decyzji służy prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ----
w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji za moim pośrednictwem.
Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt. 1 litera c) ustawy z dnia 16 listopada o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006r. Nr 225 poz. 1635, ze zm.) w związku z § 5 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2006r. w sprawie dokumentowania zapłaty skarbowej oraz trybu jej zwrotu (Dz. U.z 2006r. Nr 246, poz. 1804, ze zm.) decyzja nie podlega opłacie skarbowej.
Otrzymują:
1. Pani :
zam.
2. Główny księgowy OPS
3. a/a