Działając na podstawie art. 209 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. - Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.) w związku z art. 5 ust. 3 pkt. 1 i ust. 3b ustawy z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. 2016, poz. 169 z późn. zm.) wnoszę o wszczęcie i przeprowadzenie postępowania w sprawie popełnienia przez Pana <dłużnik_alimentacyjny> zam. <dłużnik_alimentacyjny_adres> przestępstwa określonego w art. 209 § 1 kodeksu karnego, poprzez uporczywe uchylanie się od obowiązku opieki, poprzez niełożenie na utrzymanie syna/córki <osoby_uprawnione> i przez to narażanie go/jej na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.
UZASADNIENIE
Pan <dłużnik_alimentacyjny> PESEL: <dłużnik_alimentacyjny_PESEL> zam. <dłużnik_alimentacyjny_adres> jest dłużnikiem alimentacyjnym w rozumieniu w/w ustawy, ze względu na bezskuteczność egzekucji świadczenia alimentacyjnego ustalonego wyrokiem:
1. sygn. akt ...
Przepisy ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, określające w rozdziale 2 m.in. działania podejmowane wobec dłużnika alimentacyjnego, nałożyły na organ właściwy dłużnika obowiązek wszczęcia postępowania dotyczącego uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych w przypadku gdy: dłużnik uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego, odmówił złożenia oświadczenia majątkowego, odmówi zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy, bez uzasadnionej przyczyny, w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, odmówi przyjęcia propozycji zarobkowej, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych, robót publicznych, prac interwencyjnych, robót publicznych, prac na zasadach robót publicznych albo udziału w szkoleniu, stażu lub przygotowaniu zawodowym dorosłych. W/w postępowanie kończy się wydaniem decyzji o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych po czym Ośrodek kieruje wniosek do starosty o zatrzymanie prawa jazdy oraz składa wniosek o ściganie za przestępstwo określone w art. 209 § 1 kk.
Informuję, że Pan <dłużnik_alimentacyjny> zam. <dłużnik_alimentacyjny_adres> jest dłużnikiem alimentacyjnym w rozumieniu w/w ustawy i nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego na rzecz w/w dzieci. Poza tym w dniu ...r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ... skierował do Pana <dłużnik_alimentacyjny> wezwanie do stawienia się w tut. Ośrodku w celu przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego w terminie 14 dni od jego doręczenia. Pismo to zostało skutecznie doręczone w dniu ....2016r. Dłużnik nie stawił się w wyznaczonym terminie, w związku z tym Ośrodek wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o uznaniu Pana <dłużnik_alimentacyjny> za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, po czym w dniu ....2016r. wydał w tej sprawie decyzję. Decyzja o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stała się ostateczna w dniu ....2016r. W okresie objętym postępowaniem tj. od ...2015r. do ...2016r. Pan <dłużnik_alimentacyjny> nie przekazał na rachunek bankowy Ośrodka, jak również na rachunek bankowy Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w ... żadnej kwoty z tytułu bieżących i zaległych alimentów. W związku z powyższym należy stwierdzić, że spełnione są przesłanki popełnienia przestępstwa określonego w art. 209 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. - Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.).
Wobec powyższego wnoszę o wszczęcie i przeprowadzenie w niniejszej sprawie postępowania.