Jutro tj. 12 maja br. w godzinach popołudniowych udostępnimy wszystkim chętnym aktualizację DPP001 do wersji 2-1.8 Oprogramowania SR / SW / FA / DM, zawierającą realizację Waszych postulatów.
1. Historia naliczania odsetek dla decyzji żądających zwrotu.
2. Wydruk historii naliczania odsetek dla decyzji żądających zwrotu.
3. Możliwość przerzucenia dokumentów, których nie wczytujemy, ani nie przekierowujemy, ze skrzynce odbiorczej CSIZS Emp@tia do folderu "Załatwione inaczej".
4. Do szablonu wydruku list wypłat umożliwienie wstawienia dodatku modyfikowalnego przez Użytkownika - "Pieczątka merytoryczna Użytkownika".
5. Dodanie następujących znaczników dla decyzji dotyczącej świadczenia wychowawczego:
- DzieciWnioskowane
- DzieciWszystkie
- DochodNaOsobe
- RocznyDochod
- CzlonkowieRodziny
- LiczbaDzieciWnioskowane
- LiczbaDzieciWszystkie
- LiczbaOsob
6. Zmiana podpowiedzi kwot za niepełne miesiące dla dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego, w związku z uzyskaniem interpretacji MRPiPS w tej sprawie (w załączeniu).
7. Dodanie kolumny "Czy wniosek na pierwsze dziecko" na liście wniosków o świadczenie wychowawcze.
8. Automatyczne zaznaczanie potrącania z modułów SR i SW, dla decyzji żądających zwrotu z tych modułów.
9. Aktualizacja kwot parametrów dla dodatku energetycznego.
Punkty: 3, 5, 6, 8 i 9 zostały uwzględnione równocześnie w aktualizacji DPP001 do wersji 2-0.8.
Załącznik: opinia MRPiPS do punktu 6:
Szanowni Państwo,
w załączeniu przesyłam odpowiedź departamentu merytorycznego na pytanie, dotyczące stosowania znowelizowanych ustawą z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016, poz. 195) przepisów art.10 ust. 3, art. 16 a ust. 7 oraz art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015, poz. 114 z późn. zm.), uprzejmie informuję:
Zgodnie z zasadą legalizmu wyrażoną w art. 6 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2016, poz. 23) oraz w związku z brakiem w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przepisów przejściowych dotyczących art.10 ust. 3, art. 16 a ust. 7 oraz art. 17 ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych, ustalając kwoty dodatku z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego, specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz świadczenia pielęgnacyjnego przysługujące za niepełny miesiąc należy stosować przepisy obowiązujące od 1 kwietnia 2016 r. (czyli dnia wejścia w życie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci).
Powyższe oznacza, że ustając od 1 kwietnia 2016 r. kwoty dodatku z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego, specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz świadczenia pielęgnacyjnego za niepełny miesiąc, organ właściwy dzieli kwotę świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni kalendarzowych, za które świadczenie przysługuje. Kwotę świadczenia przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.
Bez znaczenia pozostaje fakt, iż organ właściwy ustala prawo do ww. świadczeń za okres poprzedzający 1 kwietnia 2016 r. Decydujące w tym przypadku jest to, że dana sprawa rozstrzygana jest już po dniu wejścia w życie przepisów w nowym brzmieniu.
pozdrawiam