Zasiłek pielęgnacyjny i specjalny zasiłek opiekuńczy a cowid - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: 27 lis 2020, 13:33

Strona miała ważne orzeczenie do 31 lipca 2020 r. Organ przedłużył decyzję na podstawie art 15 h ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. Z 2020 r. poz. 374 ze zm.).
W miesiącu wrześniu strona otrzymała nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nieuprawniające do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego i złożyła odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności ,organ w dalszym ciągu wypłacał świadczenie.

W dniu 24.11.2020 r Organ uzyskał informację (postanowienie zawieszenia postępowania w sprawie wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności), iż strona w dniu 21.10.2020 r złożyła do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności pismo z prośbą o zawieszenie postępowania odwoławczego w związku z ogłoszeniem stanu epidemii i związanym z tym brakiem zgody zainteresowanej na rozpatrzenie sprawy podczas posiedzenia składu orzekającego wyznaczonego na dzień 27.10.2020 r bez obowiązkowego stawiennictwa, czyli w trybie zaocznym, wdrożonym w związku z z przeciwdziałaniem COVID-19 oraz brakiem możliwości doręczenia dodatkowej dokumentacji medycznej.

Z postanowienia wynika, jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania wnioskodawca nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane.
Na postanowienie strona nie złożyła zażalenia.

Jak Organ powinien postąpić w danym przypadku, czy powinien wypłacać świadczenia związane z niepełnosprawnością.
ala2
Stażysta
Posty: 63
Od: 28 cze 2017, 12:24
Zajmuję się: PS/Św/FA


Napisano: 01 gru 2020, 17:06

Czy nikt nie umie pomóc?
ala2
Stażysta
Posty: 63
Od: 28 cze 2017, 12:24
Zajmuję się: PS/Św/FA

Napisano: 01 gru 2020, 19:46

Według mnie od chwili wydania nowego, niekorzystnego orzeczenia, należało uchylić prawo do zasiłku pielęgnacyjnego (SZO), bowiem zgodnie ze specustawą poprzednie orzeczenie zachowywało ważność nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia, a nowe orzeczenie nie uprawniało do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego (SZO). W związku z tym, "strefa ochronna" skończyła się z chwilą wydania nowego orzeczenia, poprzednia decyzja powinna być uchylona, a strona (strony) mogła wsząć nowe postępowanie nowym wnioskiem, które organ na podstawie art. 97 par. 1 pkt 4 Kpa, winien zawiesić i czekać na rozstrzygnięcie odwołania.

EDIT: Precyzując, wydanie nowego orzeczenia wygaszało decyzję przedłużającą, więc raczej zbędne jest uchylanie decyzji. Po prostu decyzja samoistnie wygasła i należy wszcząć nowe postępowanie na nowy wniosek, rozpatrując go zgodnie z posiadanym orzeczeniem (zawieszenie).
Sorry za zamieszanie :oops:
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne.
Albert Camus
noteev
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 3784
Od: 30 sty 2016, 12:40
Zajmuję się:


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x