Jest orzeczenie o umiarkowanym stopniu, na stałe, umiarkowany ustalony od kwietnia 2017r. wnioskodawca miał wtedy 24 lata, niepełnosprawność istnieje od - nie da się ustalić. Ten sam wnioskodawca przedłożył orzeczenie lekarza ZUS - całkowita niezdolność do pracy, data powstania niezdolności: od dzieciństwa. Wniosek wpłynął we wrześniu. Chyba w tym wypadku nie ma zastosowanie wyrównania świadczenia od daty złożenie wniosku na zespole, ponieważ orzeczenie nie daje uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego. Powinnam przyznać od daty złożenia wniosku?
Na pewno nie od miesiąca złożenia wniosku do zespołu orzekającego o niepełnosprawności. Pytanie czy można łączyć te dwa orzeczenia by sugerować się datą powstania niepełnosprawności czy jednak nie?
...a ja mam sporo wątpliwości. Orzeczenie z zespołu nie daje uprawnień do zasiłku pielęgnacyjnego. Uprawnienie takie daje orzeczenie lekarza ZUS. Art. 24 ust. 2a nie wymienia orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, poza tym na orzeczeniu ZUS nie widnieje data złożenia wniosku. Art. 24 a wyraźnie mówi o orzeczeniu o stopniu.
Orzeczenie z zespołu + orzeczenie z ZUS dają mu pełne prawo do zasiłku pielęgnacyjnego. Nasza ustawa mówi o osobie legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do 21 roku życia. Więc wszystko się tu zgadza, jedno orzeczenie (nowsze) mówi o niepełnosprawności, a drugie (starsze) o niepełnosprawności i dacie powstania niepełnosprawności.
Art. 24 ust. 2a mówi o orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności, a art. 3 pkt 20 lit. b definiuje umiarkowany z ZUS.
Człowiek jest istotą, która całe swe życie trawi na próbach przekonania siebie, że jej istnienie nie jest bezsensowne. Albert Camus