Zasiłek stały a orzeczenie ZUS

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Moderator: heiland

Napisano: 04 paź 2018, 8:11

Witam! Mam pytanie, gdyż naszła mnie pewna wątpliwość. Czy orzeczenie komisji lekarskiej ZUS kwalifikujące klienta do osób całkowicie niezdolnych do pracy (nie ma wpisu do I lub II grupy inwalidzkiej) z określeniem kiedy powstałą niezdolność i do kiedy, uprawnia klienta do pobrania zasiłku stałego? Czytając ustawę interpretowała bym to na tak, ale naszły mnie wątpliwości a chciałabym mieć pewność w razie jakiejś kontroli. Wcześniej Pan (lat 48) pobierał już zasiłek stały ale miał orzeczenie z PCPR. Termin jego ważności minął a że stan zdrowia mu się pogorszył starał się o rentę z ZUS stąd to orzeczenie. Do renty brakuje mu kilku lat składkowych wiec dostał odmowę i obecnie stara się ponownie o zasiłek stały. Czy takie orzeczenie o całkowitej niezdolności uprawnia już do poobierania zasiłku stałego czy powinien jednak stanąć na ko,misji PCPR?
stanber
Praktykant
Posty: 6
Od: 04 paź 2018, 7:52
Zajmuję się: ps


Napisano: 04 paź 2018, 8:25

to orzeczenie także kwalifikuje go do pobierania zasiłku stałego
mamala
Referent
Posty: 353
Od: 24 lut 2017, 9:47
Zajmuję się: ps,św, stypendia

Napisano: 04 paź 2018, 8:40

Takie orzeczenie uprawnia klienta do pobierania zasiłku stałego. Zgodnie z art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej - zasiłek stały przysługuje pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej. Natomiast art. 6 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej określa, że całkowita niezdolność do pracy oznacza całkowitą niezdolność do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych albo zaliczenie do I lub II grupy inwalidów lub legitymowanie się znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 553
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi;)
Lokalizacja: Kraina Polan, Wygwizdowie Totalne, Gmina Wygnajewo;)

Napisano: 04 paź 2018, 14:31

Dziękuję za odpowiedzi
stanber
Praktykant
Posty: 6
Od: 04 paź 2018, 7:52
Zajmuję się: ps


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny