Pani X miała ważne orzeczenie do grudnia 2020 r., w styczniu przedłużono jej prawo do zasiłku stałego z urzędu ze wzgl. na covid i wypłacono dnia 20.01.2021r.w takiej samej kwocie jak w grudniu 2020r.W lutym ta sama pani poinformowała, że ma już nowe orzeczenie wydane z datą 28.01.2021r., pani X nie złożyła jeszcze wniosku o zasiłek stały, będzie składała w lutym razem z orzeczeniem, które się jeszcze nie uprawomocniło. Zmieni się też wysokość zasiłku stałego. jak rozwiązać sytuację, decyzję uchylam od 29.01.2021, a co z nowym zas. stałym? od kiedy przyznać od daty wydania kolejnego orzeczenia czy uprawomocnienia? i co zrobić z tym styczniem, który już wypłacono jeżeli przyznalibyśmy od 29 stycznia br?
My przedłużamy takie decyzje stosując zapis z ustawy COVID, ze do czasu otrzymania nowego orzeczenia lub do 60 dnia ...., a więc jak doniesie orzeczenie to decyzja tamta staje się bezprzedmiotowa. Kolejna decyzja tak jak zwykła przyznająca stały. Jeśli wypłacono ze starej decyzji w styczniu to styczeń zostawić w spokoju, to przyznajesz od lutego
Dziękuję Renka a w decyzji rozumiem że uchylam od 29.01. i przyznaję od 29.01. nowy zasiłek stały (decyzja wystawiona z datą jak już się uprawomocni orzeczenie)i tylko zapis ile od lutego będzie wynosiła nowa wysokość zasiłku stałego tak?
My nie uchylamy decyzji covidowych, zgodnie z interpretacją radcy prawnego, że wygasa sama z mocy prawa po wydaniu nowego orzeczenia. Z nowym orzeczeniem człowiek składa wniosek o zasiłek stały i rozpatrujemy w tej decyzji już tylko ten nowy zasiłek stały. Rozumiem, że zgłosił się w lutym, więc przyznajemy od lutego - miesiąca złożenia wniosku.
My decyzję covidową wygaszamy jedynie w systemie, nową decyzję przyznajemy od dnia wydania nowego orzeczenia. Zastanawiam się tylko nad wysokością zasiłku stałego np klient wcześniej miał zas. stały 548 zł (nie było zmiany 10%) i zas. pielęgnacyjny 215,84 zł, doniósł nowe orzeczenie i wydaje nową decyzję przyznającą, dalej ma zasiłek pielęgnacyjny 215,84 a stały będzie wynosić: 485,16?
Ja też spotkałam się z taką interpretacją, że decyzja covidowa jest decyzją czasową i po wydaniu nowego orzeczenia, nic z nią nie robi się ( nie uchyla, ani nie wygasza).
Nowy wniosek rozpatrujesz od uprawomocnienia orzeczenia, a więc od lutego.