zasiłek z powodu choroby a zaświadczenie lekarskie - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
Wybrane tematy:
posiłek w szkole i w domu -wniosek Dyrektora 20% Weryfikacja 40 Zasiłek celowy dla osadzonego w ZK AOON - dojazd własnym samoch. do 15.06.22r. decyzja zmieniająca DPS AOON/OW

Napisano: 31 mar 2016, 17:37

Witam, klient chciałby uzyskać zasiłek okresowy z powodu choroby. Zgodnie z przepisami ma być długotrwała lub ciężka więc:
1) nie chcąc samemu oceniać rozumiem, że powinienem żądać zaświadczenia lekarskiego na którym powinno być napisane, że jest to długotrwała lub ciężka choroba lub jedno i drugie, prawda? Czy lekarz w ogóle napisze że choroba jest ciężka?
2) jak ustalić termin - ile takie zaświadczenie jest ważne? (do kiedy przyznać zasiłek?)

Pozdrawiam i proszę o opinie.
Xman


Napisano: 31 mar 2016, 20:39

W ustawie przy zasiłku okresowym wymieniona jest tylko "długotrwała" choroba, nie pisze nic o "ciężkiej" (art 38). Wtedy wystarczy, że klient weźmie z przychodni kserokopie dokumentacji medycznej, a tam będą daty od jak dawna leczy się na daną chorobę. Tylko kto odczyta pismo lekarzy?
Raziel

Napisano: 31 mar 2016, 21:50

Faktycznie : ) Jest wpisane tylko "długotrwała". Lekarz na zaświadczeniu może to napisać. Pozostaje jeszcze kwestia na jak długo przyznać. Podejrzewam, że mógłby lekarz wpisać też coś w stylu "zaświadczenie ważne do..." Wtedy sprawa byłaby jasna.

Swoją drogą Urzędy Pracy wyrejestrowują po 90 dniach niedyspozycji - dla nich to chyba jest oznaka długotrwałej choroby.
Xman

Napisano: 01 kwie 2016, 6:25

Dobre, dobre :)
Raziel

Napisano: 01 kwie 2016, 7:39

dokumentacji medycznej nie mozemy brac - ochrona danych osobowych. Zbyt wiele szczegółowych informacji zawiera o stanie zdrowia, absolutnie nie potrzebne nam do niczego. Zaświadczenie. U nas lekarzebez problemu piszą je.
pracuś socjalny
Referent
Posty: 261
Od: 22 lip 2015, 8:01
Zajmuję się:

Napisano: 02 kwie 2016, 1:07

A więc idealne byłoby zaświadczenie:
- z dopiskiem o długotrwałej chorobie?
- z zaznaczeniem ważne do... ? (bez tego nie będę mógł określić na jaki czas przyznać zasiłek)

A co robicie jeśli klient przyniesie zaświadczenie potwierdzające chorobę ważne kilkanaście dni. Nie będzie długotrwała ale jednak pod kategorię "inne powody" można by to podciągnąć - wtedy zasiłek też na kilkanaście dni?
Xman

Napisano: 14 lip 2020, 11:20

A CZY WYSTARCZAJĄCE JEST ZAŚWIADCZENIE OD LEKARZA RODZINNEGO Z andotacją "Pacjent pozostaje w stałym leczeniu POZ - do nadal"?

aby była to długotrwała choroba?
lilianastanisz
Praktykant
Posty: 29
Od: 23 wrz 2019, 16:14
Zajmuję się: PS

Napisano: 14 lip 2020, 12:17

Ustawodawca nie definiuje długotrwałej choroby, więc jest tu duża swoboda interpretacyjna. Choroba długotrwała to taka, która wymaga leczenia przez długi czas czy leczenia stałego. A wiec gdy „pacjent pozostaje w stałym leczeniu do nadal”, to spełnia przesłankę art. 7 pkt 6 ustawy o pomocy społecznej.
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Podinspektor
Posty: 1233
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie likwidacją szkód społecznych, usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi ;)
Lokalizacja: Wielkopolska

Napisano: 20 lip 2020, 12:20

Zacznijmy od tego, że art 38 brzmi dosłownie "w szczególności", czyli zasiłek okresowy można przyznać na podstawie innych przesłanek wymienionych w art. 7, czyli m.in. w związku z "długotrwałą lub ciężką chorobą".

Co do terminu przyznania zasiłku, wiadomo, że z długotrwałej czy ciężkiej choroby nie wyzdrowieje się z ciągu miesiąca (a nadciśnienie, cukrzyca czy choroby tarczycy to schorzenia na całe życie). My więc jako podstawę do wydania decyzji przyjmujemy zaświadczenie lekarza informujące o pozostaniu pod stałym nadzorem lekarskim w związku z posiadanymi schorzeniami.
doris89
Praktykant
Posty: 46
Od: 14 sie 2019, 9:05
Zajmuję się: pracownik działu pomocy środowiskowej


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 9 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
cron Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x