zawieszenie postępowania - Fundusz alimentacyjny, Zaliczka alimentacyjna

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Napisano: 21 lip 2025, 11:22

Dłużnik zwrócił się z wnioskiem o zawieszenie postępowania, fundusz alimentacyjny od lat nie jest wypłacany, dłużnik systematycznie spłaca zadłużenie do komornika.
Teraz chciałby spłacać do nas, ale nie napisał wniosku o raty.
Jak to najlepiej rozwiązać, może być decyzja o dobrowolnej spłacie czy raty?
Pomoże ktoś?
Lana
Praktykant
Posty: 14
Od: 19 wrz 2024, 11:13
Zajmuję się: FA, ZI


Napisano: 21 lip 2025, 11:46

Jeżeli spłaca regularnie to:
Art. 30. [Umorzenie należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego]
1.
Organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 ustawy, w łącznej wysokości:
1)
30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
2)
50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
3)
100%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.

2.
Organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną.
3.
Umorzenie należności następuje w drodze decyzji administracyjnej.

A tu cytuje z lex: https://sip.lex.pl/#/question-and-answe ... o&cm=SREST

" Wniosek zawiera dwa żądania: zawieszenia postępowania egzekucyjnego i udzielenia ulgi.

Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy z 07.09.2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów - dalej u.p.o.u.a., organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną.

Organ powinien wydać decyzję rozkładającą na raty należność z tytułu nienależnie pobranego świadczenia albo odmówić udzielenia tej ulgi. Nie ma obowiązku udzielić ulgi, bo decyzja ma charakter uznaniowy.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 u.p.o.u.a., należności przypadające od dłużnika alimentacyjnego z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego podlegają ściągnięciu wraz z odsetkami w drodze egzekucji sądowej na podstawie przepisów o egzekucji świadczeń alimentacyjnych, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy.

Zgodnie z art. 27 ust. 3a u.p.o.u.a., jeżeli jest prowadzone postępowanie egzekucyjne w celu zaspokojenia roszczeń osoby uprawnionej z tytułu alimentów, organ właściwy wierzyciela, który wypłacał świadczenia z funduszu alimentacyjnego, będący wierzycielem należności, o których mowa w ust. 3, przyłącza się do tego postępowania. Organ, który przyłącza się do postępowania egzekucyjnego, ma te same prawa co wierzyciel uprawniony z tytułu alimentów.

Wobec komornika organ właściwy wierzyciela występuje w roli wierzyciela odnośnie należności z funduszu. Może zatem podejmować takie działania, jak wierzyciel.

Jeśli organ zdecyduje o udzieleniu ulgi dłużnikowi alimentacyjnemu, tzn. rozłoży na raty należność, to uzasadnione jest zawieszenie egzekucji należności z funduszu alimentacyjnego. Organ może zatem złożyć odpowiedni wniosek do komornika. To organ egzekucyjny zawiesza postępowanie na wniosek wierzyciela. Moim zdaniem wystarczy, że poinformuje o tym fakcie dłużnika alimentacyjnego"
Wik7.
Referent
Posty: 314
Od: 07 sty 2025, 15:56
Zajmuję się: FA



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x