Napisano: 26 mar 2025, 13:51
Strona złożyła wniosek o dodatek mieszkaniowy, z prowadzonego postępowania ustalono, że strona od 3 lat przebywa w ZOL-u, pokrywa koszty pobytu, z przedstawionych opinii w lexie wynika, że osoba może otrzymać dodatek mieszkaniowy, jeśli spełnione są inne przesłanki, jednak czy prawidłowe jest wypłacanie dodatku mieszkaniowego z pieniędzy ze środków publicznych do mieszkania, które jest tak naprawdę pustostanem?
Odpowiedź
Co do zasady, dodatek mieszkaniowy nie może służyć do pokrywania kosztów utrzymania lokalu, w którym osoba ubiegająca się o dodatek nie zamieszkuje. Dodatek ten przysługuje jednak osobom czasowo przebywającym poza stałym miejscem zamieszkania, gdyż przyznawany jest on dla lokalu stałego miejsca zamieszkania. W niniejszym przypadku organ powinien ustalić, czy z powodu choroby wnioskodawczyni nastąpiła zmiana lokalu będącego stałym miejscem jej zamieszkania. Zasadniczo jednak pobyt osób przebywających w zakładach opieki zdrowotnej ma charakter jedynie czasowy, nawet jeśli pobyt ten jest długotrwały, gdyż związany jest wyłącznie z leczeniem. Zakład opiekuńczo-leczniczy nie służy bowiem zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych pacjentów.
Reasumując, co do zasady, dodatek mieszkaniowy nie może służyć do pokrywania kosztów utrzymania lokalu, w którym osoba ubiegająca się o dodatek nie zamieszkuje. Dodatek ten przysługuje jednak osobom czasowo przebywającym poza stałym miejscem zamieszkania, gdyż przyznawany jest on dla lokalu stałego miejsca zamieszkania. W niniejszym przypadku organ powinien ustalić, czy z powodu choroby wnioskodawczyni nastąpiła zmiana lokalu będącego stałym miejscem jej zamieszkania. Zasadniczo jednak pobyt osób przebywających w zakładach opieki zdrowotnej ma charakter jedynie czasowy, nawet jeśli pobyt ten jest długotrwały, gdyż związany jest wyłącznie z leczeniem. Zakład opiekuńczo-leczniczy nie służy bowiem zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych pacjentów.