Niedopełnienie obowiązku, a więc dostarczenie zaświadczenia lekarskiego po upływie wyznaczonego ustawowego 7-dniowego terminu, powoduje obniżenie o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego (przykład). Sankcja taka nie zostanie zastosowana, jeżeli niedostarczenie zwolnienia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego. Stanowi o tym art. 62 ust. 3 ustawy zasiłkowej.
Przykład
Pan Marcin w dniu 23 marca 2015 r. udał się do lekarza, który po przeprowadzeniu badania wystawił mu zwolnienie od pracy na okres od dnia 23 marca do 3 kwietnia 2015 r.
Pan Marcin poinformował pracodawcę telefonicznie o swojej nieobecności w pracy jeszcze w dniu badania lekarskiego, jednak zaświadczenie ZUS ZLA dostarczył pracodawcy dopiero w dniu 7 kwietnia 2015 r., tj. po powrocie do pracy.
Pracodawca ustalając panu Marcinowi prawo i wysokość przysługującego zasiłku chorobowego dokonał obniżenia jego wysokości o 25% za okres od 8. dnia niezdolności do pracy, a więc od 30 marca do 3 kwietnia 2015 r.
Ale co w sytuacji jak pracownik udał się na 3 dni L4. Zwolnienie oddał w 9 dniu,powinien mieć wypłacone wynagrodzenie chorobowe czy to wynagrodzenie powinno byc tez obnizone o 25%??