dłużnik miał wydaną decyzję, że się uchyla w 2016r. Teraz się zjawił z prośbą o zwrot prawka. Przeprowadziłam wywiad, mam zaświadczenie, że płaci 50%. Czy w tej sytuacji uchylam decyzję i piszę o zwrot prawka? Czy decyzja dalej zostaje a ja tylko piszę do starosty o zwrot prawka?
według mnie jak płacił 50% przez 6 miesięcy , zgłosił się na wywiad, złożył oświadczenie majątkowe to uchylasz decyzję uznającą da za uchylającego i piszesz o zwrot prawa jazdy
mam zaświadczenie od KS że dłużnik w okresie 6 miesięcy nie wywiązywał się ze zobowiązań ale mam również potwierdzenia dłużnika, że płacił wierzycielce alimenty- czy to mi wystarczy?
Pytanie
Dłużnik alimentacyjny zwrócił się z prośbą o zwrot prawa jazdy. Po przeprowadzonym postępowaniu okazało się, że płaci 6 miesięcy minimum 50% zasądzonych alimentów.
Czy zanim wystąpi się o zwrot prawa jazdy do starostwa to wcześniej powinno się uchylić decyzję uznającą dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych?
Odpowiedź
Zgodnie z art. 5 ust. 6 ustawy z 7.09.2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów - dalej u.p.o.u.a. istnieje możliwość uchylenia decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy, na wniosek organu właściwego dłużnika alimentacyjnego, w przypadku gdy ustanie przyczyna zatrzymania prawa jazdy, o której mowa w ust. 3 ww. przepisu. Ponadto dłużnik alimentacyjny powinien przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązywać się w każdym miesiącu z zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów lub utracić statusu dłużnika alimentacyjnego. Organ nie powinien jednak uchylać decyzji uznającej dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.
Uzasadnienie
Zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu w trybie art. 5 ust. 3b pkt 2 u.p.o.u.a. następuje po przeprowadzeniu z urzędu postępowania przez właściwego starostę. Z żądaniem wszczęcia przez starostę takiego postępowania występuje organ właściwy dłużnika. Powyższy mechanizm prawny działa również w przypadku uchylenia decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy. Oznacza to, iż postępowanie w tym przedmiocie, jest wszczynane z urzędu przez starostę, a z żądaniem jego wszczęcia, może wystąpić wyłącznie organ właściwy dłużnika (por. E. Tomaszewska, Ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Komentarz, LexisNexis 2014). W konsekwencji w opisanej sytuacji organ właściwy dłużnika, dążąc do uchylenia decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu, powinien osobiście wystąpić do właściwego starosty z wnioskiem o wszczęcie postępowania w tym przedmiocie. Artykuł 5 ust. 6 pkt 1 u.p.o.u.a. nakazuje zwrócić prawo jazdy, gdy ustanie przyczyna zatrzymania prawa jazdy oraz dłużnik alimentacyjny przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów. Fakt złożenia przez stronę wniosku o zwrot zatrzymanego prawa jazdy pozostaje bez wpływu na wydaną decyzję o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, która kończy postępowanie prowadzone przeciwko dłużnikowi, który utrudnia egzekucję i nie współpracuje z organem administracji przy jej prowadzeniu, tj. uniemożliwia przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez pracownika organu lub złożenie oświadczenia majątkowego, odmawia podjęcia zaproponowanej pracy lub w ogóle rejestracji w PUP, a jednocześnie w ostatnich 6 miesiącach nie płacił nawet połowy wymagalnych zobowiązań i jednocześnie poprzedza decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy.