W dniu ........... Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymał informacje, o przekazaniu Pani zaległych alimentów przez komornika w dniach:
26.10.2015 w wysokości 421,30 zł;
30.10.2015 w wysokości 421,38 zł. Zgodnie z art. 2 pkt 7 d Ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2016 poz. 169 ze zm. ) za nienależnie pobranym świadczeniu - oznacza to świadczenia z funduszu alimentacyjnego:
d) wypłacone, w przypadku gdy osoba uprawniona w okresie ich pobierania otrzymała, niezgodnie z kolejnością określoną w art. 28, zaległe lub bieżące alimenty, do wysokości otrzymanych w tym okresie alimentów.
Zgodnie z art. 28 ust. 1 ww ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów w okresie, w którym osoba uprawniona otrzymuje świadczenia z funduszu alimentacyjnego, z kwoty uzyskanej z egzekucji od dłużnika alimentacyjnego organ prowadzący postępowanie egzekucyjne zaspokaja w następującej kolejności:
1) należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy - do ich całkowitego zaspokojenia,
2) należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej - do ich całkowitego zaspokojenia,
3) należności wierzyciela alimentacyjnego - do ich całkowitego zaspokojenia,
4) należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym - do ich całkowitego zaspokojenia.
W dni wpłaty Pan ............. miał zadłużenie względem Ośrodka, w pierwszej kolejności komornik winien więc przesłać wyegzekwowaną kwotę alimentów organowi. W związku z powyższym nie miała Pani prawa równocześnie pobierać zarówno alimentów jak i świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Dlatego postanowiono jak w sentencji decyzji. Zgodnie z art. 23 ust. 1 ww ustawy osoba, która nienależnie pobrała świadczenia, jest obowiązana do ich zwrotu wraz z ustawowymi odsetkami. Zgodnie z art. 23 ust. 7 ww ustawy odsetki naliczane są od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego do dnia spłaty.
Nienależnie pobrane świadczenie w wysokości 450,00 zł wraz z odsetkami za opóźnienie. Zgodnie z art. 23 ust. 1a Od kwot nienależnie pobranego świadczenia, o którym mowa w art. 2 pkt 7 lit. a, b, d i f, naliczane są odsetki ustawowe za opóźnienie.
Zgodnie z art. 23 ust. 5 kwoty nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami ustalone ostateczną decyzją podlegają potrąceniu z bieżąco wypłacanych świadczeń z funduszu.
W przypadku niezwrócenia przedmiotowej kwoty, będzie ona podlegać egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 23 ust 6 ustawy z dnia 07 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2016 poz. 169 ze zm.).
Zgodnie z art. 23 ust. 8 Organ właściwy wierzyciela, który wydał decyzję w sprawie nienależnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego, może umorzyć kwotę nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności dotyczące sytuacji rodziny.
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare