13-stka raz jeszcze... - Księgowość

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 19 ]

Napisano: 19 sty 2016, 14:52

A jak odliczyć dwa dni urlopu okolicznościowego w grudniu? Wynagrodzenie podzielić przez nominalny czas pracy w grudniu (168h) i pomnożyć przez 16 godzin urlopu? Czy też dzielić przez 30 dni i pomnożyć przez 2 dni? Pomocy!!!!
Nowa GOPS


Napisano: 19 sty 2016, 14:58

ja dzielę przez nominalny czas pracy (168 g.) i razy 16
gumi
VIP
Posty: 1859
Od: 17 mar 2015, 8:57
Zajmuję się:

Napisano: 19 sty 2016, 15:29

A czy osoba przebywająca na świadczeniu rehabilitacyjnych od 01 stycznia do 16 października , następnie przejście na rentę otrzyma 13-tkę? Ja myślę, że nie:(
Sarenka

Napisano: 19 sty 2016, 16:49

Dodatek stażowy wypłacony pracownikowi samorządowemu za miesiąc, w którym korzystał on ze zwolnienia lekarskiego, wliczamy w całości do podstawy dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Takie stanowisko potwierdził Departament Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 20 stycznia 2010 r.
Dodatek stażowy przysługuje pracownikowi samorządowemu za dni, za które otrzymuje on wynagrodzenie, a także za dni nieobecności z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które ma z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego (§ 7 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.
Oznacza to, że nie wchodzi do podstawy wynagrodzenia chorobowego (zasiłku chorobowego), lecz jest wypłacany obok tych świadczeń. Wskazuje na to art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przewiduje on, że nie należy uwzględniać w podstawie zasiłku chorobowego tych składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu – jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.

Ta zasada obowiązuje również w stosunku do wynagrodzenia chorobowego.

Skoro dodatek za wieloletnią pracę nie jest wliczany do wynagrodzenia chorobowego (zasiłku chorobowego), to nie ma tym samym podstaw do jego wyłączenia w części przypadającej na czas choroby z podstawy trzynastki. To samo dotyczy dodatku wypłaconego za dni płatnej, usprawiedliwionej nieobecności (np. z powodu korzystania z tzw. urlopu okolicznościowego na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy).

Przy ustalaniu podstawy trzynastki pomija się bowiem wynagrodzenia: za okres niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (§ 6 pkt 4 i 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop). Nie dotyczy to jednak dodatku stażowego, który nie stanowi części tych wynagrodzeń, lecz jest wypłacany obok nich.
myha

Napisano: 20 sty 2016, 9:36

Bardzo dziękuję za odpowiedź:) Miałam wątpliwości co do tego czy pracownik, który nie przepracował ani jednego dnia w roku z powodu przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym ma prawo do 13-tki. :)
Sarenka

Napisano: 25 sty 2016, 15:42

"Miałam wątpliwości co do tego czy pracownik, który nie przepracował ani jednego dnia w roku z powodu przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym ma prawo do 13-tki"
Moim zdaniem prawo do 13-tki nabywa -art. 2 ust. 3 pkt 4a ustawy o dod.wyn.rocznym
monika11

Napisano: 26 sty 2016, 8:23

Tak, ale w ustawie jest mowa o tym, że dod. wyn. roczne przysługuje pracownikowi w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy jeśli pracownica przeszła na rentę w październiku i nie przepracowała faktycznie ani jedngo dnia w tym roku to "13-tka" jej się należy. Prawnik twierdzi, że nie :/
Sarenka

Napisano: 26 sty 2016, 8:34

niech jeszcze raz zweryfikuje ten zapis.
art.3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:
4) rozwiązania stosunku pracy w związku z:
a) przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne.
Płaciłaś pracownikowi pewnie tylko dodatek stażowy wiec nie będzie to wielka kwota. ja bym jeszcze raz rozmawiała z prawnikiem, niech napisze co opinie prawną na pismie, i na tym bym się opierała.zrób tak jak on napisze, będziesz miała podkładkę.
monika11

Napisano: 26 sty 2016, 9:01

Dziękuję bardzo za pomoc:):):):)
Sarenka



  
Strona 2 z 2    [ Posty: 19 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x