500+ dla sprawujacych "pieczę bieżącą" - Świadczenie Wychowawcze (500+)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Napisano: 27 lip 2016, 13:20

Mam problem z wnioskiem złożonym przez Panią, która nie jest rodzicem ani opiekunem prawnym, ani faktycznym dla dzieci, na które złożyła wniosek. Przeciwko ojcu dziecka toczy się postępowanie o pozbawienie władzy rodzicielskiej, a kobieta ubiegająca się o prawo do świadcze4nia wychowawczego na podstawie postanowienia sądu sprawuje wraz ze swoim mężem pieczę BIEŻĄCĄ nad dziećmi. PCPR odesłał wniosek, opierając się na różnicy pomiędzy pieczą bieżącą , a zastępczą - oni przyznają tylko, gdy jest zastępcza. Czy należy im się 500+ skoro ojciec jeszcze nie jest pozbawiony praw? Według miejsca zamieszkania - miejscem zamieszkania dzieci obecnie jest dom ludzi sprawujących pieczę bieżącą. Oni również ponoszą koszty ich utrzymania wychowania - czy w związku z tym należy im się prawo do świadczenia? Nie są przecież rodzicami, opiekunami faktycznymi ani prawnymi. Proszę o pomoc.
EmiPli


Napisano: 27 lip 2016, 13:34

no dopowiedziałaś sobie sama
madzia11

Napisano: 27 lip 2016, 13:58

czy może ktoś jeszcze się wypowie?
EmiPli

Napisano: 27 lip 2016, 14:23

komu przysluguje napisali w ustawie krotko i wyraznie:) twoi wnioskodawcy to zadne z tych osob, wiec chyba niestety nie moga dostac tego 500...chociaz dziwna jakas ta piecza biezaca:) znalzlam cos takiego:

Art. 1121. § 1. Obowiązek i prawo wykonywania bieżącej pieczy nad dzieckiem:

1) umieszczonym w pieczy zastępczej, jego wychowania i reprezentowania w tych sprawach, a w szczególności w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokojenie jego potrzeb, należą do rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo kierującego placówką opiekuńczo-wychowawczą, regionalną placówką opiekuńczo-terapeutyczną lub interwencyjnym ośrodkiem preadopcyjnym;

2) pozbawionym opieki i wychowania rodziców umieszczonym w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej, jego wychowania i reprezentowania w tych sprawach, a w szczególności w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokojenie jego potrzeb, należą do kierującego odpowiednio zakładem opiekuńczo-leczniczym, zakładem pielęgnacyjno-opiekuńczym lub zakładem rehabilitacji leczniczej.

Pozostałe obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców dziecka.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli sąd opiekuńczy postanowił inaczej.


i jakos nie pasuje mi ,zeby tak sobie dziecko bylo w tej pieczy u kogos i nie bylo w pieczy zastepczej...ale pewnie sie nie znam:)
kb
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 7452
Od: 02 lut 2007, 15:50
Zajmuję się:
Lokalizacja: najładniejsza:), Polska

Napisano: 28 lip 2016, 8:33

Dokładnie, dziwna sytuacja z pieczą bieżącą, ponieważ jest to moment "zawieszenia", osoba która wystąpiła do sądu o ustanowienie rodziny zastępczej dla dziecka, a sąd w trybie zabiezpieczenia na podst. kpc umieszcza nieletniego pod pieczą bieżącą na czas trwania postępowania jest bez prawa do świadczenia 500+ (przynajmniej na to wygląda). Jest to co najmniej trudna sytuacja, ponieważ sprawujący pieczę bieżącą, ale będący już przy tym rodziną zastępczą mają prawo reprezentować dzieci i w ich imieniu ubiegać się o świadczenie... tutaj prawo reprezentowania dzieci nadal pozostaje po stronie rodzica, który nie jest jeszcze pozbawiony władzy rodzicielskiej, jednak z uwagi na art.2 pkt. 16 ustawy o pomocy w państwa w wychowywaniu dzieci - jeżeli dzieci nie mieszkają z nim i nie są na jego utrzymaniu - rodzicowi prawo do świadzczenia tez nie będzie przysługiwało.
EmiPli



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x