Wyrok WSA w Gliwicach https://www.lexlege.pl/orzeczenie/139548 ... gliwicach/Art. 8 ust. 3 pkt. 3 uops mówi o alimentach świadczonych na rzecz innych osób, ne precyzując czy są świadczenie to ma być dobrowolne, czy nie, ani czy mają to być alimenty bieżące czy zaległe. Stanowi on, że przychód ma być pomniejszony o alimenty. W orzecznictwie podkreśla się, że w świetle definicji dochodu nie ma znaczenia, a jakiego tytułu i źródła pochodzi przychód ani jakie alimenty i w jaki sposób są świadczone, byleby świadczenie następowało na rzecz innych osób. Z komentowanego przepisu nie wynika, że pomniejszenie przychodu następuje wyłącznie o alimenty bieżące i świadczone dobrowolnie. A zatem wszystkie alimenty, także zaległe i podlegające przymusowemu ściągnięciu, pomniejszają dochód osoby wypełniającej obowiązek alimentacyjny.
Zob. wyrok NSA z dnia 15 września 2009 r., I OSK 94/09 LEX nr 580285, wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 grudnia 2009 r., IV SA/Gl 443/09, LEX nr 583390.
Odliczamy. Bieżące i zaległe. Nie odliczamy kosztów egzekucji i odsetek.jozka pisze:czy odliczamy od dochodu zaległe alimenty?