Napisano: 14 mar 2018, 22:57
Szanowni Państwo,
zgodnie ze znowelizowaną ustawą o pomocy państwa w wychowywani dzieci w przypadku gdy o świadczenie wychowawcze ubiega się osoba samotnie wychowująca dziecko świadczenie to przysługuje jeśli zostały zasądzone alimenty od drugiego z rodziców - jest to warunek konieczny, chyba że zaistnieją okoliczności opisane w art. 8 ust. 2 ustawy.
Analizując art. 19 ust. 4 należy zatem przyjąć, że jeśli wnioskodawca złoży wniosek bez tytułu wykonawczego zasądzającego alimenty i zostanie zobowiązany do jego dostarczenia w terminie 3 miesięcy to świadczenie wychowawcze na dane dziecko przyznaje się:
jeśli zmieści się w terminie 3 miesięcy - od miesiąca złożenia wniosku jednak nie wcześniej niż od miesiąca od którego drugi rodzic jest zobowiązany do alimentów;
jeśli nie zmieści się w terminie 3 miesięcy - od miesiąca dostarczenia tytułu wykonawczego jednak nie wcześniej niż od miesiąca od którego drugi rodzic jest zobowiązany do alimentów;
Niezależnie od tego czy wnioskodawca dostarczy tytuł wykonawczy w terminie 3 miesięcy czy po tym terminie, świadczenie wychowawcze nie przysługuje samotnemu rodzicowi za miesiące, w których drugi z rodziców nie był zobowiązany do alimentów na rzecz tego dziecka.