Apel do OPS dotyczący polityki rachunkowości 2016 - Księgowość

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]

Napisano: 11 maja 2016, 8:39

Szanowni Państwo

po 2 seriach szkoleń z zakresu Finansów, księgowości i sprawozdawczości Programu 500plus niejako przy okazji pojawił się temat, iż ponad 90% jednostek pomocy społecznej nie dostosowało ani w listopadzie, ani w grudniu 2015 swej polityki rachunkowości do aktualnych przepisów. Co więcej nie zrobiono tego nawet wstecz w okresie styczeń -maj 2016.

Nie zrobiliście Państwo aneksów do polityki rachunkowości i pracujecie na nieaktualnej polityce rachunkowości.

Naprawcie ten swój błąd!!!

UWAGA:

Zmiany rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej opublikowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów
z dnia 2 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.2015.1954) i obowiązują od 1 stycznia 2016 roku.

Zmiany ustawy o rachunkowości związane z implementacją Dyrektywy 2013/34 zostały opublikowane w ustawie z dnia 23 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015.1333) i obowiązują od 23 września 2015 roku ze skutkiem od 1 stycznia 2016 roku (art. 6). W ustawie tej dokonano również zmiany zasad nadrzędnych rachunkowości, w tym zasady rzetelności i istotności oraz zasady porównywalności.

ZMIANA ZASADY ISTOTNOŚCI I DODANIE DO ART. 4 USTAWY O RACHUNKOWOŚCI NOWEGO USTĘPU 4A OZNACZA, IŻ UPROSZCZENIA JAKIE PRZYJMOWANE SĄ W RACHUNKOWOŚCI JEDNOSTEK POMOCY SPOŁECZNEJ NARUSZAJĄ OBOWIĄZUJĄCE OD 1 STYCZNIA 2016 NOWE ZASADY NADRZĘDNE RACHUNKOWOŚCI.

CZY ZNACIE AKTUALNE ZASADY?
TWoj
Podinspektor
Posty: 1480
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:


Napisano: 12 maja 2016, 9:55

W związku z przyjętymi przez OPSy uproszczeniami w rachunkowości polegającymi na księgowaniu świadczeń pod listą wypłat i niestosowaniu konta 640, o czym można również przeczytać w komentarzu do planu kont pozwolę sobie zacytować nowe brzmienie zasady istotności:

Jednostka może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku określonego w ust. 1.

Stosując przepisy ustawy, jednostka kieruje się zasadą istotności. Informacje wykazywane w sprawozdaniu finansowym oraz skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym należy uznać za istotne, gdy ich pominięcie lub zniekształcenie może wpływać na decyzje podejmowane na ich podstawie przez użytkowników tych sprawozdań. Nie można uznać poszczególnych pozycji za nieistotne, jeżeli wszystkie nieistotne pozycje o podobnym charakterze łącznie uznaje się za istotne.
TWoj
Podinspektor
Posty: 1480
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:

Napisano: 19 maja 2016, 10:02

Szanowni Państwo,

przypominam również, iż w art 39 ustęp 1 ustawy o rachunkowości jest zapis, iż jednostki dokonują czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów, jeżeli dotyczą one przyszłych okresów sprawozdawczych.

Dokonują oznacza, że się to robi...a nie że można tego nie robić. Można by było tego nie robić, gdyby to było mało istotne....ale zmieniła się zasada istotności, a zmiana nastąpiła z mocą od 1 stycznia 2016.

Gigantyczną nieprawidłowością jest niestosowanie tej zasady, gdyż w efekcie w księgach i w sprawozdaniu finansowym OPS-u nie są wykazywane zobowiązania według stanu i koszty przyszłych okresów, które się przecież aktywuje. A wynika to z podstawowych zasad rachunkowości.

Niestety niektóre księgowe OPS-u narażają swoich kierowników na sankcje z art 77 ustawy o rachunkowości, gdyż ich upór i odporność na wiedzę oraz powielanie typowych błędów lansowanych przez RIO doprowadza do sytuacji, w której i księgi i sprawozdanie OPS-u jest po prostu nierzetelne. Nierzetelne czyli niezgodne ze stanem faktycznym.

Proszę doczytać art 6 ustęp 2, art 39 ustęp 1, art 3 ustęp 1 pkt 18 lit d, art 3 ustęp 1 pkty 20, 22, 31 Ustawy o rachunkowości.

Szykuje się bowiem audyt ksiąg i sprawozdań.....
TWoj
Podinspektor
Posty: 1480
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:

Napisano: 19 maja 2016, 12:13

Jest tylko jedna kwesta a mianowicie taka że pracownicy RIO prezentują inny pogląd i to od nich trzeba najpierw zacząć zmiany bo to potem ONI przychodzą do nas na kontrolę i ksiegowy nie może nie zwracać uwagi na to co pracownicy RIO mówią na szkleniach. A żeby wprowadzić dość rewolucyjne zmiany trzeba poparcia ze strony RIO
bbbbb

Napisano: 19 maja 2016, 15:55

...rozumiem ten problem. Jednakże to co głoszą pracownicy RIO na szkoleniach nie jest zdaniem Izby lecz ich prywatnym poglądem. Tryb wydawania oficjalnych stanowisk RIO wynika przecież z przepisów.

Ja tu nie odkrywam przecież Ameryki....piszę o zwykłej robocie księgowego jaką musi on wykonać. Konto 640 to nie rewolucja a zwykła standardowa księgowość. A jeśli jej nie wykonuje, jeśli czeka na poparcie RIO ...którego nie należy się spodziewać....to łamie zasady. Ot i już.... :roll:

jeszcze raz namawiam do lektury wyżej wskazanych przeze mnie przepisów....
TWoj
Podinspektor
Posty: 1480
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 5 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x