osoba złożyła wniosek o zwolnienie z wnoszenia opłaty za pobyt ojca w dps - nie zgodziła się na przeprowadzenie wywiadu, dostała odmowę z powodu niewyrażenia zgody na wywiad i wydano decyzję o pełnej odpłatności- brak reakcji, odwołania. Ojciec zmarł. Teraz złożyła kolejny wniosek o całkowite zwolnienie z opłaty, dołączyła akt notarialny o odrzuceniu spadku, nadal nie wyraża zgody na przeprowadzenie wywiadu. Czy jest to podstawa do wydania decyzji odmawiającej zwolnienia z opłaty - niewyrażenie zgody na wywiad?
Tak. Art. 64 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2021.2268 z późn. zm.) wyraźnie stanowi, że osoby wnoszące opłatę lub obowiązane do wnoszenia opłaty za pobyt
mieszkańca domu w domu pomocy społecznej można zwolnić z tej opłaty częściowo lub całkowicie, na ich wniosek, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego (…). Zwolnienie obligatoryjne (bez wywiadu) następuje tylko z art. 64a ustawy, natomiast wszystkie pozostałe zwolnienia są fakultatywne – po przeprowadzeniu wywiadu i zbadania sytuacji zobowiązanego oraz po udokumentowaniu przesłanek wymienionych w szczególności w art. 64 pkt. 1 – 7 lub też innych uwzględnionych przez organ, ale wywiad jest w tym przypadku obowiązkowy.