beciowe tylko bystre osoby - Świadczenia rodzinne

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Napisano: 13 sty 2014, 12:01

Panna ubiega się o jednorazową zapomogę na dziecko ( ojciec dziecka znany ) nie ma zasądzonych alimentów na to dziecko, złożyła oświadczenie że nie wychowuje dziecka wspólnie z jego ojcem. Czy w taki przypadku można przynać becik bez ojca w składzie rodziny i jego dochodów.
~Tatiana


Napisano: 13 sty 2014, 12:07

Nasze Ministerstwo stoi na Zasądzenie alAktualnościimentów niekonieczne do otrzymania becikowego
06-02-2013
W związku z artykułem Michaliny Topolewskiej „Dochód rodziców potrzebny do becikowego”, który ukazał się w Gazecie Prawnej 5 lutego 2013 r., wyjaśniamy:
 Strona główna
W świetle ustawy z dnia 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2012 r. poz.. 1255) od 1 stycznia 2013 r. prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowego), uzależnione jest od kryterium dochodowego, które wynosi 1922 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie.
 
Przy ustalaniu oprawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka: ustalaniu składu rodziny i obliczaniu dochodu, nie ma zastosowania art. 7 pkt 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych, który stanowi, że zasiłek rodzinny i odpowiednio dodatki do tego zasiłku (jednorazowa zapomoga nie jest dodatkiem do zasiłku rodzinnego) nie przysługują, jeżeli osoba samotnie wychowująca dzieci nie ma zasądzonych alimentów od drugiego rodzica, chyba że: drugi z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany lub powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone.
 
W związku z powyższym przepis uzależniający prawo do świadczenia rodzinnego od konieczności zasądzenia alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica ma zastosowanie tylko przy ustalaniu prawa do zasiłków rodzinnych i dodatków do tych zasiłków w sytuacji, kiedy o zasiłki rodzinne ubiega się osoba samotnie wychowująca dziecko, której definicję zawiera art. 3 pkt 17a ustawy o świadczeniach rodzinnych.
 
W sytuacji, kiedy o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, o której stanowi art. 15b ustawy o świadczeniach rodzinnych, występuje osoba, która jest osobą samotnie wychowującą dziecko (bez względu na fakt ustalenia, bądź nie, ojcostwa dziecka), nie wymaga się wpisania drugiego rodzica do wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. „becikowe”) lub zasądzenia alimentów na rzecz dziecka.
takim stanowisku
~- ja



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x