MBCenter serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w szkoleniu:
DECYZJE wydawane przez jednostki organizacyjne pieczy zastępczej
PROBLEMY ORZECZNICZE
Szkolenie odbędzie się 03.09.2013 r.
Federacja Związków Zawodowych „Metalowcy”, Warszawa ul. Długa 29
w godz.: 9.30 – 15.00
ograniczona ilość miejsc – decyduje kolejność zgłoszeń
PROWADZĄCY: Urszula Maziarz
Prawnik, Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego, doświadczony praktyk, wybitny wykładowca i szkoleniowiec, przygotowuje i prowadzi warsztaty dla pracowników jednostek samorządowych.
Uczestnicy szkolenia otrzymują komplet materiałów oraz certyfikat poświadczający ukończenie szkolenia sygnowany przez Wykładowcę
CENA: cena jednostkowa 250 zł od osoby (szkolenie zwolnione z podatku VAT). Dla ośrodków zgłaszających więcej niż jedną osobę 10 % rabat. Płatność przelewem po szkoleniu.
ZGŁOSZENIA: prosimy o przesłanie wypełnionego formularza zgłoszenia na adres: [email protected] lub faxem na numer 61 6242794 (formularz zgłoszenia w załączeniu oraz na stronie: www.mbcenter.pl)
UWAGA! Wraz z formularzem zgłoszenia można przesyłać własne pytania do prowadzącej szkolenie!
PROGRAM SZCZEGÓŁOWY
I. Wydawanie decyzji w sprawie udzielania świadczeń oraz dofinansowania i dodatków do świadczeń na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej oraz zasady ich zmiany, w tym:
• co składa się na dochód dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej, alimenty zasądzone czy otrzymywane, co to jest uposażenie?
• od jakiej podstawy liczyć, czy dochód dziecka przekroczył 10%;
• jakie obowiązki ma sprawujący pieczę zastępczą w przypadku zmiany wysokości dochodu dziecka;
• świadczenia na utrzymanie lokalu w budynku wielorodzinnym - czy w liczbie dzieci w zawodowej rodzinie zastępczej liczy się także osoba pełnoletnia, która pozostała w pieczy zastępczej
II. Wydawanie decyzji w sprawie przyznania świadczeń i dodatków rodzinom pomocowym oraz opiekunom tymczasowym dziecka, świadczenie dla rodziny pomocowej - czy 20% za każde dziecko?
III. Kiedy świadczenie przyznane rodzinie zastępczej (a także pomoc udzielona osobom usamodzielnianym) jest świadczeniem nienależnym - jak dochodzić jego zwrotu ?
• jakie okoliczności powodują ustanie albo wstrzymanie wypłaty świadczenia pieniężnego w całości lub w części;
• jakie dowody mogą przesądzić o świadomym wprowadzeniu w błąd przez osobę uzyskującą świadczenie;
• kiedy zachodzi nieważność decyzji przyznającej świadczenie, a kiedy należy wznowić postępowanie – wpływ nieważności decyzji oraz jej zmiany po wznowieniu na ustalenie czy świadczenie było nienależne;
• rodziny na dotychczasowych zasadach a świadczenie nienależnie pobrane w ustawie o pomocy społecznej – różnice i podobieństwa w porównaniu z nową regulacją – co z odsetkami?
• jakie są etapy postępowania według przepisów - ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - przy ustalaniu świadczeń nienależnych i żądaniu ich zwrotu – ile należy wydać decyzji aby uzyskać zwrot świadczenia; o jakiej treści ? Na jakiej podstawie organ może stosować przepisy dotychczasowe?
• zasadnicze różnice w postępowaniu i stosowaniu ulg wobec osób, które pobrały świadczenia nienależne na dotychczasowych zasadach i w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – na jakim etapie należy rozstrzygać o odstąpieniu od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, kiedy wydaje się decyzję o umorzeniu, jak wygląda kwestia odsetek w przypadku odroczenia lub rozłożenia zobowiązania na raty?
• stosowanie ulg w nienależnie pobranych świadczeniach a porozumienie z wójtem, jaką formę prawną przybiera porozumienie?
IV. Decyzje wydawane osobom usamodzielnianym - ustalanie dochodu osoby usamodzielnianej na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 o świadczeniach rodzinnych, pojęcie dochodu, kategorie dochodu - w tym zaliczanie do dochodu osoby usamodzielnianej niektórych kategorii dochodu nieopodatkowanego, skład rodziny osoby usamodzielnianej. Czy rozpoczęcie procesu usamodzielniania wymaga opuszczenia dotychczasowej rodziny zastępczej?
V. Decyzje w sprawie uchylenia lub zmiany decyzji przyznającej świadczenia w przypadku marnotrawienia przyznanych środków; co to jest marnotrawienie przyznanych środków na podstawie doświadczeń orzecznictwa sądowego, jakimi środkami dowodowymi można wykazać marnotrawienie świadczeń.
VI. Wydawanie decyzji w sprawie ustalenia opłaty wobec rodziców dziecka lub osób dysponujących jego dochodem a także pełnoletniego dziecka za pobyt w pieczy zastępczej - zasady odpowiedzialności solidarnej rodziców i pozostałych osób w odniesieniu do obowiązku ponoszenia odpłatności, a także:
• treść decyzji o opłacie, czy zawsze należy wydawać jedną decyzję skierowaną do obojga rodziców?
• uchwała o ulgach w opłatach - czy ulgi stosuje się też do osób dysponujących dochodem dziecka i do osób pełnoletnich pozostałych w pieczy zastępczej - najczęściej stwierdzane błędy w uchwałach na podstawie orzecznictwa sądowego
• etapy postępowania w przypadku wniosku rodziców/ rodzica o odstąpienie od ustalania opłaty
• postępowanie dowodowe w sprawie odstąpienia od ustalania opłaty, umorzenia opłaty, rozłożenia na raty - czy oświadczenie o sytuacji materialnej rodzica jest dowodem, na jakiej podstawie można uprzedzić osobę składającą oświadczenie o odpowiedzialności karnej
• na jaki okres należy wydać decyzję o odstąpieniu
• czy wystawiamy PIT -8 w przypadku umorzenia opłaty
• czy ustalamy opłatę wobec rodziców dzieci które pozostały w pieczy na starych zasadach - jakie stosujemy przepisy;
• czy można wydać decyzję o opłacie wobec pełnoletniego dziecka pozostającego w rodzinnej pieczy zastępczej;
• jak egzekwować ustaloną opłatę w przypadku jej niezapłacenia, czy można wystawić tytuł wykonawczy?
VII. Omówienie aktualnych orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych dotyczących decyzji wydawanych przez jednostki organizacyjne pieczy zastępczej.
Bielak
Oprócz Bielak - Stare tematy przeczytaj również:
pozbawienie władzy rodzicielskiej
placówka interwencyjna - pilnie
Projekt unijny
bardzo proszę o kliknięcie
dziecko pozostawione w szpitalu
jednorazowe świadczenie
Dodatkowe środki PFRON
Procedury - naliczanie opłaty rodzica biologicznego
rodzina zast. chce przejść na nowe zasady
dofinansowanie do wypoczynku
kontrola wtz
Egzekucja administracyjna świadczeń nienależnie pobranych(...)
MOW ZA PÓŹNO PRZESŁAŁ DOKEMENTACJĘ WYCHOWANKA
rodzina zastepcza na wyjeździe
10% z gminy
PFRON Szkolenie