Witam:) Mam pytanie w związku z rozporządzeniem w sprawie przyznawania pomocy osobom usamodzielnianym otóż w myśl § 7. 1. Indywidualny program usamodzielnienia przygotowuje osoba usamodzielniana wraz z opiekunem usamodzielnienia przy współpracy właściwego do przyznania pomocy powiatowego centrum pomocy rodzinie co najmniej na miesiąc przed osiągnięciem pełnoletności, biorąc pod uwagę sposób i formy:
1) (...)
6) pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w szczególności przez:
a) umożliwienie zamieszkania w mieszkaniu chronionym przez czas określony,
b) całkowite lub częściowe pokrycie wydatków związanych z wynajmem pokoju,
c) ułatwienie uzyskania mieszkania socjalnego z zasobów gminy,
d) umożliwienie osobie usamodzielnianej uczącej się w gimnazjum, szkole ponadgimnazjalnej lub ponadpodstawowej zamieszkania w bursie lub internacie do czasu ukończenia nauki,
e) całkowite lub częściowe pokrycie osobie usamodzielnianej studiującej w szkole wyższej wydatków związanych z zakwaterowaniem;(...)
Czy każdemu wychowankowi kontynuującemu naukę przysługuje całkowite lub częściowe pokrycie wydatków związanych z wynajmem pokoju? Mam klientkę, która zamierza zwrócić się na piśmie z wnioskiem o taką pomoc i zastanawiam się jak to wygląda u Was?????
całkowite lub częściowe pokrycie wydatków związanych z wynajmem pokoju,
Re: całkowite lub częściowe pokrycie wydatków związanych z wynajmem pokoju,
Dołączam się do pytania. Czy mógłby ktoś pomoc?
Re: całkowite lub częściowe pokrycie wydatków związanych z wynajmem pokoju,
my chyba nigdy nie wydaliśy takiej decyzji, w wiekszości przypadków dla wychowanków usamodzielnionych pobierających pomoc pieniezna na kontynuowanie nauki opłate za stancje pokrywają opsy
Re: całkowite lub częściowe pokrycie wydatków związanych z wynajmem pokoju,
U nas każdy wie o tym przepisie-pokrycie kosztów związanych z wynajmem, ale środków na ten cel sie nie zabezpiecza. Wszyscy wiemy, że powinniśmy, ale tego nie robimy a dlaczego to się domyślcie i nikt kto chce pracować nie odważy się tutaj przebić.
Re: całkowite lub częściowe pokrycie wydatków związanych z wynajmem pokoju,
Kiedyś przeglądając jakieś papiery znalazłem takie wyjaśnienie z ministerstwa tego problemu, iż chodzi o to, że przy sporządzaniu indywidualnego programu usamodzielnienia wychowanek powinien podać, że jest zainteresowany wynajęciem pokoju i jaką na to sumę chce przeznaczyć z otrzymywanej pomocy na kontynuacje nauki a nie są to odrębne środki jakie dostaje wychowanek (co prawda w formie niepieniężnej). Coś w tej pokrętnej odpowiedzi MPIPS jest, bo przecież możemy wynająć pokój np. jednemu wychowankowi w hotelu Marriot a drugiemu w jakiejś suterenie na dalekiej wsi. Obu opłacamy wynajęcie pokoi i teoretycznie spełniamy wymogi rozporządzenia ale za jaką kasę w jednym jak i w drugim przypadku, a co z tymi co mieszkają kątem u rodziny czy w internacie?
Oprócz całkowite lub częściowe pokrycie wydatków związanych z wynajmem pokoju, - Stare tematy przeczytaj również:
rodziny zwodowe
Usamodzielnienie wychowanków opuszczających placówki
orzeczenie o niepełonosprawności
od kiedy wyrównanie
Zaległości w ściągnięciu
Doprowadzenie dziecka do placówki PILNE
cała prawda o rodzinach zastępczych
karta parkingowa
usamodzielnianie wychowanka placówki opiek.-wychow
czy ktoś szuka miejsca dla dziecka w ddz?
od kiedy pomoc
Urlopowanie dzieci z Pogotowia Rodzinnego
ustawa o pieczy zastępczej
okres przebywania w placówce a pomoc na usamodzielnie
Kto rozpatruje wnioski PFRON
zaświadczenie