co zrobić z osobą samotną z zaburzeniami psychicznymi - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]

Napisano: 26 cze 2019, 7:53

Witam
Do naszego MOPS zgłoszono, że pewna starsza Pani mieszkająca samotnie i mająca zaburzenia psychiczne zagraża innym mieszkańcom. Potrafi nie dokręcić gazu, który czuć na klatce schodowej, wyrzuca pościel oknem krzycząc, że ją ktoś okrada. Pani przepisała mieszkanie za opiekę nad nią jakiejś innej osobie, prawdopodobnie jej znajomej. Mieszkańcy bloku żądają od nas załatwienia tej sprawy. Jakie kroki byście w takiej sprawie podjęli? Bardzo proszę o pomoc. Nadmieniam, że Pani ta odmówiła pomocy z MOPS.
mallabasia
Praktykant
Posty: 36
Od: 19 lut 2019, 14:28
Zajmuję się: pracownik socjalny


Napisano: 26 cze 2019, 16:18

Jeśli osoba ma rodzinę, np. dzieci nie wywiązujące się z obowiązu opieki nad rodzicem - co wynika z art. 87 ustawy kodesk rodzinny i opiekuńczy - możesz wystąpić do sądu o brak sprawowania takiej opieki. Jeśli ta osoba nie ma rodziny, możesz skorzystać z art. 39 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Ale przede wszystkim należałoby zająć się osobą, na którą przepisane zostało mieszkanie w zamian za opiekę. Może należałoby najpierw dostrzeć do aktu notarialnego (uzyskać je z Urzędu Miasta poprzez wniosek o udostępnienie danych), gdzie jest to zapisane, a potem dotrzeć to tej osoby i z nią porozmawiać. Jeśli sytuacja się nie zmieni - zgłosić sprawę do sądu.
pomocnik
Stażysta
Posty: 119
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.

Napisano: 27 cze 2019, 9:16

pomocnik pisze:Jeśli osoba ma rodzinę, np. dzieci nie wywiązujące się z obowiązu opieki nad rodzicem - co wynika z art. 87 ustawy kodesk rodzinny i opiekuńczy - możesz wystąpić do sądu o brak sprawowania takiej opieki. Jeśli ta osoba nie ma rodziny, możesz skorzystać z art. 39 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Ale przede wszystkim należałoby zająć się osobą, na którą przepisane zostało mieszkanie w zamian za opiekę. Może należałoby najpierw dostrzeć do aktu notarialnego (uzyskać je z Urzędu Miasta poprzez wniosek o udostępnienie danych), gdzie jest to zapisane, a potem dotrzeć to tej osoby i z nią porozmawiać. Jeśli sytuacja się nie zmieni - zgłosić sprawę do sądu.
Dokładnie, z tym, że ja bym najpierw zawiadomił Prokuraturę, gdybym miał wiarygodne informacje, że mieszkanie zostało przepisane w zamian za opiekę. MOPS może nie dostać aktu notarialnego, Prokurator go uzyska gdziekolwiek jest ;) Ma to jeszcze tą zaletę, że osoba, która otrzymała mieszkanie nie dyskutuje z Prokuraturą/Policją jeśli się dowie, że toczy się jakieś postepowanie, a z MOPSem takie dyskusje zazwyczaj mają miejsce (strata czasu, który w tym wypadku jest kluczowy).
Podpowiem tylko, że po numerze księgi wieczystej można bezpłatnie on-line sprawdzić czy jest zapis o dożywociu, służebności, opiece itp. bez aktu notarialnego. Elektroniczne księgi wieczyste prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości.
jakobos
Stażysta
Posty: 168
Od: 30 maja 2007, 17:28
Zajmuję się:
Lokalizacja: zamieszkuję bez zamiaru pobytu :), Polska

Napisano: 27 cze 2019, 13:58

Jacobs - właściwie masz rację - może być trudno uzyskać ten akt z urzędu. Brak podstawy prawnej, bo ta osoba nie korzysta ze świadczeń pomocy społ.
pomocnik
Stażysta
Posty: 119
Od: 29 maja 2019, 16:29
Zajmuję się: pracownik socjalny w ops.



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 4 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x