Ten, kto powołał nauczyciela do składu ZI (prezydent miast, burmistrz, wójt) wydanym przez siebie zarządzeniem może, na wniosek zainteresowanego lub z urzędu, go odwołać, a w jego miejsce powołać kogoś innego.
Bratnia duszo, oczywiście, że tak. Członek ZI lub GR może brać udział w posiedzeniach tylko w ramach czynności służbowych lub zawodowych. Skoro policjant jest na zwolnieniu lekarskim, bo w perspektywie odejdzie na rentę to powinien sam zawnioskować do tego, kto go powołał w skład ZI, o odwołanie z członkostwa. Będąc na zwolnieniu lekarskim nie wolno mu wykonywać żadnych czynności związanych ze służbą. A posiedzenie na ZI czy GR do takich czynności należy.
Jerzy, jeszcze jedno. Na posiedzeniach ZI i GR mam policjanta w zastępstwie tego, który jest na zwolnieniu.
Czy, aby nie poczekać z jego odwołniem do momentu gdy
przejdzie na rentę?
W zasadzie przepisy na ten temat milczą. Oddelegowany w zastępstwie członka będącego na chorobowym jest substytutem, ale to nie powinno trwać w nieskończoność.
Jeżeli jest 100% pewności, że członek ZI odejdzie na rentę to podpowiedz mu, by zwrócił się z wnioskiem o odwołanie go. Na jego miejsce powołujacy (prezydent, burmistrz, wójt) powoła tego, kogo wskaże komendant policji. To wynika z wymogu zawarcia wczesniejszych (przed twoerzeniem ZI) porozumień międzyinstytucjalnych.
Wydaje mi się, że to odwołanie może się też odbyć z urzędu z powodu wakatu na ZI (długotrwała choroba, a więc i długotrwała nieobecność) ustawowego członka.