Kochani moja koleżanka w sąsiedniej gminie ma kontrole z NIK (kontrola dotyczy funduszu alimentacyjnego) i kontrolujący zarzucił jej, że nie podejmuje działań wobec dłużników w sytuacji gdy nie wypłacane jest wierzycielkom świadczenia z funduszu. Czy my mamy obowiązek podejmowania działań ?
Nie ma takiego obowiązku ale gdyby wierzycielka złożyła taki wniosek to już tak.
Art.3 ust.5 ustawy Organ właściwy wierzyciela występuje z wnioskiem do organu właściwego dłużnika o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego w przypadku:
1) otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 1;
2) przyznania osobie uprawnionej świadczenia z funduszu alimentacyjnego;
3)
umieszczenia osoby uprawnionej w pieczy zastępczej.
Art.3 ust.1 W przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego.
Poza tym jak sam tytuł do art.3 stanowi [Wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego].
Czyli jest złożony wniosek o FA, który przyznajemy i to jest tez automatycznie wnioskiem o podjęcie działań. W przypadku nieprzyznania FA a jest bezskuteczna egzekucja musi być dodatkowo wniosek osoby.
https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/29071EE233
"Sąd ma świadomość, że prima facie lektura u.p.o.u.a. prowadzić może do wniosku, iż każdy dłużnik alimentacyjny nie realizujący swych zobowiązań bezpośrednio lub pośrednio związanych z długiem alimentacyjnym musi liczyć się z zastosowaniem wobec niego instrumentów motywacyjnych, kontrolnych, a także dotkliwych sankcji. Takie bezrefleksyjne wnioskowanie byłoby jednak nieprawidłowe. Zauważyć należy, że zasadniczo o podjęcie "działań wobec dłużnika alimentacyjnego" występuje "osoba uprawniona", a więc "osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna" (zob. art. 3 ust. 1 w zw. z art. 2 pkt 11, a także art. 3 ust. 5 pkt 1 u.p.o.u.a.). Co prawda, organ właściwy wierzyciela może także wnioskować o podjęcie takich działań niejako w zastępstwie osoby uprawnionej (w sytuacji przyznania jej świadczenia z funduszu alimentacyjnego bądź umieszczenia jej w pieczy zastępczej – zob. art. 3 ust. 5 pkt 2 i 3 u.p.o.u.a.), co jednak nie zmienia faktu, że tzw. "działania wobec dłużnika alimentacyjnego" mają przede wszystkim na celu przywracanie oczekiwanego stanu rzeczy w sytuacji, gdy dochodzi do "niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej" (por. art. 4 ust. 1 u.p.o.u.a.)."
Dziękuję, też mi się tak wydawało, że jak nie wypłacamy obecnie świadczenia z fa i jak wierzycielka nie ubiega się z wnioskiem o odjęcie działań to nie mamy podstaw do wzywania dłużników na wywiad alimentacyjny
Oprócz Czy należy podejmowac działania wobec dłużników gdy wierzycielkom nie wypłaca się już funduszu - Fundusz alimentacyjny, Zaliczka alimentacyjna przeczytaj również: