Mamy postanowienie o umieszczeniu osoby niepełnosprawnej psychicznie w DPS, mamy również dla niej miejsce w DPS, niestety klient w dalszym ciągu nie wyraża zgody na pobyt tam. Czy w takiej sytuacji możemy zwrócić się do policji o dowiezienie tam klienta czy musimy to zrobić w jakiś sposób sami ? Bardzo proszę o pomoc.
tak mamy postanowienie sądu, ale tylko o umieszczeniu - jak rozmawiałem z dzielnicowym mówił, że potrzebne jest jeszcze postanowienie o doprowadzeniu, natomiast w sądzie powiedziano nam, że wystarczy tylko postanowienie o umieszczeniu, żeby wszystkie służby nam w tym pomogły...
Zwracam uwagę na art. 40 ust 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2016 r. poz. 546 z późn. zm.).
Orzeczenie o umieszczeniu w dps bez zgody wykonuje Policja.
A wniosek może wyglądać mniej więcej tak:
sygn. akt. III RNs ……………
Sąd Rejonowy
w …………
Wydział III Rodzinny i Nieletnich
Wnioskodawca:
DANE WNIOSKODAWCY
Uczestniczka:
IMIĘ NAZWISKO
Adres
Wniosek
o wydanie zarządzenia o przymusowym doprowadzeniu do domu pomocy społecznej
Działając na podstawie art. 40 ust 2 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2016 r. poz. 546 z późn. zm.), wnoszę o wydanie zarządzenia o przymusowym zatrzymaniu i doprowadzeniu do domu pomocy społecznej Pani IMIĘ NAZWISKO, zam. ADRES.
Uzasadnienie
W dniu ………… r. Sąd Rejonowy w ………… Wydział III Rodziny i Nieletnich wydał postanowienie o skierowaniu Uczestniczki - Pani IMIĘ NAZWISKO, zam. w ……………., ul. ………… do domu pomocy społecznej bez jej zgody.
Dowód:
1. Postanowienie Sądu Rejonowego w ………….. z dnia ………. r. – w aktach postępowania o sygn. akt III RNs …………
W dniu ……………… r. Starosta Powiatowy wydał decyzje znak: …………….. o umieszczeniu Uczestniczki w domu pomocy społecznej.
Dowód:
2. Decyzja z dnia ……………….
Do dnia dzisiejszego Uczestniczka nie została umieszczona w domu pomocy społecznej. Decyzja w sprawie umieszczenia Uczestniczki w domu pomocy społecznej nie została zrealizowana, ponieważ Uczestniczka odmawia udania się do domu pomocy społecznej
Aktualnie stan zdrowia Uczestniczki sprawia, że postanowienie sądu opiekuńczego powinno być jak najszybciej wykonane. Nie ma możliwości zapewnienia Uczestniczce pomocy i opieki w jej miejscu zamieszkania, których Uczestniczka wymaga ze względu na swój stan zdrowia i wiek.
Jak stanowi art. 40 ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, jeżeli osoba, wobec której wydano postanowienie o przyjęciu do domu pomocy społecznej, odmawia stawienia się w domu pomocy społecznej lub w inny sposób utrudnia wykonanie tego postanowienia, sąd z urzędu lub na wniosek organu do spraw pomocy społecznej może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie tej osoby do domu pomocy społecznej przez Policję.
Biorąc pod uwagę powyższe wniosek o wydanie zarządzenia o przymusowym doprowadzeniu Uczestniczki do domu pomocy społecznej jest zasadn
Załączniki:
1. Postanowienie Sądu Rejonowego w …………. z dnia ………………
2. Decyzja Starosty Powiatowego z dnia ……………..
3. Pełnomocnictwo
4. Odpis pisma