Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników, w tym od sytuacji materialnej osoby ubiegającej się o świadczenie, od jej dochodów, od wysokości czesnego w liceum niepublicznym, a także od przepisów obowiązujących w Funduszu Alimentacyjnym.
Ogólnie rzecz biorąc, świadczenie z FA może zostać przyznane pełnoletniej osobie, która nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. W przypadku osób uczących się, świadczenie może zostać przyznane, jeśli czesne w szkole jest zbyt wysokie w stosunku do możliwości finansowych osoby ubiegającej się o świadczenie.
W przypadku osób uczących się w liceum niepublicznym, świadczenie z FA może zostać przyznane, jeśli czesne w liceum niepublicznym jest wyższe niż czesne w liceum publicznym. W takim przypadku, świadczenie z FA może zostać przyznane w wysokości różnicy między czesnym w liceum publicznym a czesnym w liceum niepublicznym.
Oczywiście, ostateczna decyzja o przyznaniu świadczenia z FA należy do organu wypłacającego to świadczenie. Organ ten może wziąć pod uwagę również inne czynniki, w tym sytuację materialną rodziny osoby ubiegającej się o świadczenie, a także sytuację zdrowotną osoby ubiegającej się o świadczenie.
W związku z tym, aby udzielić konkretnej odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku pełnoletniej osoby będącej słuchaczem niepublicznego liceum ogólnokształcącego można przyznać świadczenie z FA, konieczne jest zbadanie indywidualnej sytuacji tej osoby.