nasz PZdsOoN na orzeczeniu stawia pieczątkę : orzeczenie stało się ostateczne dnia :...... wbijają datę i pieczątkę z podpisem pracownika.
A nasz PZdsOoN twierdzi, że nie może podać daty, z którą orzeczenie stało się ostateczne gdy minie termin na odwołanie Jak strona o to się do nich zwróci to odsyłają ją do nas, bo twierdzą, że to my mamy pisemnie o to wystąpić. A kiedy występujemy z takim wnioskiem kiedy stało się ostateczne, to odpowiadają, że orzeczenie odebrane zostało w dniu... i strona nie złożyła odwołania.
u nas jest dokładnie taka sama sytuacja z PZON. Co robicie w takim wypadku? Ja czekam z wydaniem decyzji aż minie 14 dni od wydania ale to i tak nie jest do końca prawidłowe raczej
Ostatnio koleżanka miała przypadek ze wydała decyzję na ZP dla dziecka na podstawie nowego (jak sie potem okazało nieostatecznego) orzeczenia o niep. W miedzyczasie matka dziecka niepełnosprawnego wniosła odwołanie do WZON (pkt 7 i 8 nie były wymaga i wymaga). Przez kilka mcy w GOPS na konto klientki szły wypłaty ZP. WZON orzekł ze dziecko NIE ZOSTAŁO uznane za osobę niepełnosprawną. Dokumenty medyczne zostały sfałszowane i to wyszło w WZON.
Ok. Tylko co w przypadku, jeżeli PZON udzieli odpowiedzi, w której nie wskaże daty ostateczności/ uprawomocnienia decyzji, tylko informacje z jaką datą orzeczenie zostało odebrane. Jednocześnie wskazują, że nie posiadają wiedzy o złożonym odwołaniu.
Rodzi się pytanie kto jak nie PZON ma potwierdzać ostatecznosc wydanych przez ten organ orzeczeń. Na szczeście nasz PZON odpowiada wzorcowo. Na konkretne nasze pytanie , konkretna odpowiedź. Mozna? Mozna.
Kodeks postępowania administracyjnego nie reguluje kwestii klauzuli ostateczności decyzji. Nie jest ona też elementem decyzji administracyjnej, przewidzianym w art. 107 Kpa. Stosuje się ją jednak w praktyce jako potwierdzenie, że dana decyzja administracyjna jest ostateczna w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego. Organ umieszcza wówczas na odpisie decyzji pieczęć o treści "decyzja ostateczna" lub adnotację o tej treści, ma to znaczenie czysto informacyjne (zob. wyrok WSA w Szczecinie z dnia 25 stycznia 2018 r., sygn. akt II SA/Sz 1334/17). Jeśli więc nie została ona zaskarżona, to klauzulę powinien "nadać" ten sam organ, który ją wydał.