czy się należy?

Wybrane tematy:
Komunikat w sprawie nowych wniosków 500+/ŚW/ŚR w CAS Wzory Decyzji 500+ jak rozpisujecie podatek z US? Jak usprawnić koordynację? Zwalić robotę na gminy... alimenty, od kiedy wyplata - dylematy odnośnie art 19 ust. 4 inspektor ds. świadczeń wychowawczych
Awatar użytkownika
de Charette
Administrator
Posty: 20561
Rejestracja: 07 maja 2014, 7:21
Zajmuję się:
Kontakt:

Re: czy się należy?

Post autor: de Charette »

ty masz pretensje teraz do mnie czy do rządu?
cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis in errore perseverare
m&m

Re: czy się należy?

Post autor: m&m »

Elmer pisze:ty masz pretensje teraz do mnie czy do rządu?
Rząd z ustawodawca ustanawia przepisy, że mozna je rózne interpretować i nadinterpretować tez, a ty jak doradzający autorytet na forum utrzymujesz tylko jedno stanowisko. I nie wiem tylko czy jest to twoje osobiste spojrzenie na zapisy ustawy czy z polecenia rządu.
A sama definicja rodziny niczego jeszcze tak do końca nie dowodzi.
I nie odpowiedziałes, mi do jakiej rodziny zastosujesz zapis, ze rodzinę tworzą rodzice dzieci.
I jeszcze jedno. Jeżeli dla was swietoscią mają byc i sa oświadczenia samotnej, że nie wychowuje swojego dziecka z jego ojcem, albo że nie otrzymuje od niego alimentów, to dlaczego od innych nie respektujecie oświadczeń, że np nie żyje ze swoim mężem a alimenty zasądzone przez sąd są tego dowodem.
mrpIps

Re: czy się należy?

Post autor: mrpIps »

M&m – widać, że niewiele masz wspólnego z administracją.
Pierwszy z brzega wyrok - III SA/Kr 715/13
„Definicja legalna rodziny, zawarta w art. 3 pkt 16 u.ś.r. uwzględnia wyłącznie status prawny, a nie stan faktyczny, jak na przykład kwesta wspólnego zamieszkania lub prowadzenia gospodarstwa domowego Z przepisu tego wynika, że rodzice dzieci i pozostające na ich utrzymaniu dzieci stanowią w rozumieniu tego przepisu rodzinę, bez względu na to czy rodzice są małżeństwem lub uzyskali rozwód, albo czy orzeczona została wobec nich separacja.”
m&m

Re: czy się należy?

Post autor: m&m »

A czy ktoś tu twierdzi , że nie sa rodziną. Są rodzina i liczy sie ich do składu rodziny.
Dlatego te zw przypadku takiej samotnej panny czy rozwódki rodziną dla niej jest ojciec jej dziecka. I z tego powodu taka samotna składajac na 500 nie może sie wymigac od podawania ojca w składzie rodziny, czyli od podania jego dochodów albo alimentów które otrzymuje.
Właśnie w przyppadku samotnej ma zastosowanie zapis z definicji rodziny, że rodzinę stanowią rodzice dzieci.
Awatar użytkownika
Tom.
Administrator
Posty: 10784
Rejestracja: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: czy się należy?

Post autor: Tom. »

Definicji rodziny nie można rozpatrywać z wykluczeniem definicji osoby samotnie wychowującej. Małżonkowie będą zawsze członkami tej rodziny niezależnie od stanu faktycznego, rodzice stanu wolnego zaś tylko w sytuacji gdy wychowują wspólnie min. jedno dziecko.
mrpIps

Re: czy się należy?

Post autor: mrpIps »

M&m – Właśnie, że nie ma zastosowania. Np panna jest zgodnie z definicją osobą samotnie wychowującą dziecka dopóki sama nie zdecyduje, że wychowuje z drugim rodzicem dziecko. Jak udowodnisz jej, że tak nie jest?
m&m

Re: czy się należy?

Post autor: m&m »

Tom. pisze:Definicji rodziny nie można rozpatrywać z wykluczeniem definicji osoby samotnie wychowującej. Małżonkowie będą zawsze członkami tej rodziny niezależnie od stanu faktycznego, rodzice stanu wolnego zaś tylko w sytuacji gdy wychowują wspólnie min. jedno dziecko.
Tak, nie da sie rozpatrzyć z wykluczeniem ale jednak ma pewien związek.Chociazby sam fakt, że ojciec uznają dziecko jest zobowiązany łożyc na to dziecko, chociazby w formie alimentów. A nie tylko gdy wychowuje wspólnie z matką co najmniej jedno dziecko. Gdyby tak do konca tego się trzymac, to w przypadku panny, czy rozwódki, które nie wychowują wspólnie dziecka z jego ojcem, nie ustalało by się koordynacji w przypadku pobytu takiego członka rodziny poza granicami kraju. Po prostu z góry trzeba by było zakładać, że dla samotnej zgodnie z definicja samotnej nie jest już członkiem jej rodziny. Ale tak nie jest. Nie wychowują wspólnie dziecka a mimo tego jest uznawany za członka jej rodziny.
Inna sprawa. Ustawa mówi o rodzinach żyjących w rozłączeniu, a jak wiadomo rozłączenie dotyczy nie tylko samotnych ale pozostających w związku małzeńskim. Uregulowanie sprawowania opieki przez taką rodzinę, to także zasądzone alimenty, które otrzymuje matka , która wychowuje dzieci pozostające pod jej opieką. I teraz,jezeli małżonkowie niezaleznie od stanu faktycznego sa zawsze członkami rodziny, to z powodzeniem o takie 500 mógłby wystąpić ojciec dzieci płacący na nie alimenty i z tych pieniędzy pacić te alimenty, a dzieciz matką nic by na tym nie zyskały. Nie uwzględnienie tego faktu daje ojcu prawo do zagarnięcia tych pieniędzy, bo jako formalnemu członkowi rodziny jak najbardziej należą sie.
m&m

Re: czy się należy?

Post autor: m&m »

mrpIps pisze:M&m – Właśnie, że nie ma zastosowania. Np panna jest zgodnie z definicją osobą samotnie wychowującą dziecka dopóki sama nie zdecyduje, że wychowuje z drugim rodzicem dziecko. Jak udowodnisz jej, że tak nie jest?
W ten sposób samotną może być, ale tylko do pobierania samotnego, a nie utrzymania i wychowania dziecka.
kiciamicia

Re: czy się należy?

Post autor: kiciamicia »

samotnie wychowuje 5 letnie dziecko
ojciec dziecka płaci alimenty zasądzone przez sąd
ojciec mojego syna nie jest członkiem mojej rodziny
nie spędza z nami świąt
nie je za nami obiadów
nie chodzi na zakupy
nie śpi ze mną w łóżku
nie mieszką z a nami
spotyka sie z dzieckiem u siebie w domu
czy mam go wpisać nadal do składu rodziny ?
Awatar użytkownika
Tom.
Administrator
Posty: 10784
Rejestracja: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL
Kontakt:

Re: czy się należy?

Post autor: Tom. »

m&m pisze:Gdyby tak do konca tego się trzymac, to w przypadku panny, czy rozwódki, które nie wychowują wspólnie dziecka z jego ojcem, nie ustalało by się koordynacji w przypadku pobytu takiego członka rodziny poza granicami kraju. Po prostu z góry trzeba by było zakładać, że dla samotnej zgodnie z definicja samotnej nie jest już członkiem jej rodziny. Ale tak nie jest. Nie wychowują wspólnie dziecka a mimo tego jest uznawany za członka jej rodziny.
No my się tego trzymamy. Będący za granicą ojciec dziecka osoby, która ma u nas status osoby samotnie wychowującej dziecko, zupełnie nas nie interesuje. Nawet jak mamy taką informację, to nie wysyłamy takiego wniosku do ROPS bo nie jest to członek rodziny w rozumieniu naszych przepisów. To marszałek moze nas poinformować później, że koordynacja wystąpiła gdy np. okaże się, że zgodnie z ustawodawstwem kraju pobytu ojca oraz UE takowa zachodzi.
ODPOWIEDZ