kronos79 prosze podpowiedz w jaki sposób weryfikujecie:
a)dzwonicie/ piszecie pismo do wnioskodawcy i pytacie czy uzyskał prawo do DP?
B)wysyłacie zapytanie do ZUS/ KRUS?
Oczywiście. Pełna zgoda. Powinna. Tyle, ze kiedy tego nie zrobi, sytuacja się gmatwa. Miałem wiele spraw w SKO, które powołując sie na orzeczenia sądów utrąca moją decyzję o zwrocie, bo w ich mniemaniu o nienależnie pobranych świadczeniach można mówić wyłącznie w sytuacji, gdy osobie która pobrała te świadczenia można przypisac winę. A potem dostaję laurkę o 75 latkach, którzy sa schorowani, nie pamiętają, co podpisywali 6 lat temu i winy im przypisac nie można.anjaasja pisze:przy składaniu wniosku i w decyzji w pouczeniu mamy wytłuszczone ze zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielegnacyjnego. więc strona powinna nas poinformowac to jest w jej interesie aby potem nie zwracała
My sprawdzamy 75 latków. Na etapie składania wniosków wyłącznie w przypadku gdy mamy wątpliwość - np o ZP ubiega się osoba w wieku emerytalnym przedstawiając orzeczenie ZUS i 75 latków .encypency pisze:bogusik tzn. że każdą osobę która ubiega się u Was o z-k pielęgnacyjny sprawdzacie w ZUS i KRUS? czy tylko osoby które są Waszymi świadczeniobiercami i w trakcie pobierania z-ku kończą 75 lat.
To jest właśnie ta kwestia, w której się rozmijam z NIK, bo zmiany mogą wychodzić przecież w każdej chwili.encypency pisze:ja mam taką sytuacje Pani 75 letnia złożyła wniosek o z-k piel. z tytułu wieku (brak świadczenia/DODATKU z ZUS/KRUS) ZMARŁ JEJ MĄŻ I OTRZYMAŁA RENTĘ PO MĘŻU I DODATEK PIELĘGNACYJNY(O CZYM NAS NIE POINFORMOWAŁA) wYCHODZI NA TO ŻE MY CO JAKIŚ CZAS POWINNIŚMY SPRAWDZAĆ TE OSOBY CZY CZASAMI NIE NABYŁY PRAWA DO DODATKU PIELĘGNACYJNEGO. nIE WYSTARCZY TYLKO RAZ WYSTĄPIĆ Z WNIOSKIEM DO KRUS/ ZUS bo sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie. Wiec ile razy powinnismy rozwiązywać te wątpliwość czy osoba po 75 r. życia nie nabyła prawa do dodatku?