czy wliczać - Dodatki mieszkaniowe

  
Strona 2 z 2    [ Posty: 16 ]

Napisano: 07 lut 2014, 16:55

Zgodnie z powołanym wyżej artykułem za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej do uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia się dziecka, pomocy w zakresie dożywania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego oraz zapomogi pieniężnej, o której mowa w przepisach o zapomodze pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne w 2007r. Przepis ten w sposób zamknięty wymienia jakie świadczenia nie wlicza się do dochodu na podstawie którego ustala się uprawnienia do dodatku mieszkaniowego. Katalog wyłączeń od dochodu ma charakter zamknięty i dodatek pielęgnacyjny nie mieści się w tym katalogu. Dodatek pielęgnacyjny podlega zatem wliczeniu do dochodu, o którym mowa w tym przepisie.

W tym zakresie wypowiedział się również Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu do wyroku z dnia 21 lipca 2004r. sygn. akt K.16/03/OTK-A2004, nr 7 poz. 6 stwierdzając, że pomiędzy zasiłkiem a dodatkiem pielęgnacyjnym zachodzą zasadnicze różnice, w związku z którymi nie można wywieść nakazu traktowania tych świadczeń jednakowo przy ustalaniu dochodu dla ustalenia prawa i wysokość dodatku mieszkaniowego.
Tutejszy Ośrodek ma świadomość, iż powyższa wykładnia nie znalazła jednolitego odbicia w orzecznictwie sądów administracyjnych. Jednakże, organ wydający decyzję, ma działać na podstawie przepisów prawa / art. kpa/, a rozstrzygnięcia sądów administracyjnych w przedmiotowej sprawie są to rozstrzygnięcia indywidualnych spraw i nie mogą wiązać organu przy wydawaniu decyzji w przedmiotowej sprawie. Skoro ustawodawca nie umieścił w katalogu odliczeń od dochodu dodatku pielęgnacyjnego, to organ wydając decyzję na podstawie obowiązującego prawa musi do dochodu doliczyć również dodatek pielęgnacyjny.
Biorąc pod uwagę uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 grudnia 2009r.a także wskazania Trybunału Konstytucyjnego zawarte w uzasadnieniu prawnym wyroku z dnia 21 lipca 2004r.należy zauważyć, że ewentualna inicjatywa dotycząca zmiany art. 3 ust. 3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych, polegająca na jednoznacznym określeniu przychodów nie wliczanych do dochodu w celu ustalenia uprawnienia do dodatku mieszkaniowego leży w gestii Ministerstwa Infrastruktury. Rada Ministrów w dniu 30 kwietnia 2009r. przyjęła przygotowane przez Ministra Infrastruktury negatywne stanowisko Rządu do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dodatkach mieszkaniowych oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego( druk nr 1741) , który zakładał m.in. wyłączenie dodatku pielęgnacyjnego z dochodu obliczanego na potrzeby ustalenia prawa do otrzymania dodatku mieszkaniowego. Sejm na posiedzeniu w dniu 8 kwietnia 2010r. wymieniony projekt zakładający wyłączenie dodatku pielęgnacyjnego z dochodu w wyniku głosowania w całości odrzucił.
Także w 2010r. posłowie złożyli kolejny poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dodatkach mieszkaniowych oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego ( druk sejmowy nr 3611), w którym zaproponowano ponownie wyłączenie dodatku pielęgnacyjnego z dochodu. Rada Ministrów w dniu 20 stycznia 2011r. również przyjęła negatywne stanowisko, które zostało przekazane do Sejmu. Posłowie znali uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego z 10 grudnia 2009r. sygn akt I OPS 8/09, a jednak w aktualnie obowiązujących przepisach ustawy nie zaakceptowali zmian, polegających na wyłączeniu z dochodu dodatku pielęgnacyjnego.
Reasumując nadal obowiązuje przepis art. 3 ust. 3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych, zgodnie z którym dodatek pielęgnacyjny należy zaliczyć do dochodu.

to jest zaczerpnięte z tutejszego forum .......
ja wliczałem wliczam i do puki nie zmienią w ustawie będę wliczać
~małe ww


Napisano: 07 lut 2014, 17:09

JA TAKŻE WLICZAM, W USTAWIE JEST WYMIENIONE DOKŁADNIE CO NIE WLICZAĆ. Do dochodu nie wlicza się: .........., NIE MA NP. DO DOCHODU NIE WLICZA SIĘ W \"SZCZEGÓLNOŚCI\", CZYLI JEST TO KATALOG ZAMKNIĘTY.
~Majera

Napisano: 10 lut 2014, 14:49

Na stronie Sejmu
https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/Interp ... &view=null

jest stanowisko Rządu (za pośrednictwem Ministra) z 2013 roku:

> dodatek pielęgnacyjny przyznawany na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227) jest zaliczany do dochodu stanowiącego podstawę wyliczania dodatku mieszkaniowego, gdyż nie został wymieniony w wyjątkach niewliczanych do dochodu<
~jh

Napisano: 13 lut 2014, 13:47

mam problem właśnie z dodatkiem pielęgnacyjnym, kobieta wcześniej nie miała dodatku pielęgnacyjnego z ZUS, teraz ma i kazałam jej wliczyć, najgorsze jest to że pół roku temu też miała dodatek pielęgnacyjny ale nie został wliczony, i na dodatek nie uzupełniła deklaracji (mnie wtedy nie było) i zostawiła tak bez niczego i ja żeby babci nie fatygować ołówkiem wpisałam jej dochód bez tego dodatku. Teraz jej dodatek mieszkaniowy wychodzi około 30zł a przedtem miała 100zł chyba się wkopałam:( i może się pultać. Co mam teraz zrobić????
~wiola

Napisano: 13 lut 2014, 17:12

możesz powiedzieć, że interpretacja sie zmeniła, a to że wcześniej był większy dodatek to niech sie cieszy że wzięła, bo jak sie zacznie burzyc to wznowisz postepowanie i bedzie zwracała w podwójnej wysokości
~zołza

Napisano: 13 lut 2014, 17:16

Też wliczam
~Ewa



  
Strona 2 z 2    [ Posty: 16 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x