Mąż ma zawieszoną działalność lecz gops nam cofnął świadczenia rodzinne i 500 + na pierwsze dziecko. Twierdząc , że wg ich przepisów" zawieszenie działalności to tak jakby cały czas byla prowadzona dzialalność " naliczając dochód taki jak był przy prowadzeniu firmy. I z tego tytułu zabrano mi wszystkie świadczenia rodzinne.Czy mieli prawo tak zrobić ? Gdzie mogę znaleźć na to ustawę ?
Jest jeden wyjątek.
bo :
utrata dochodu : wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej lub zawieszeniem jej wykonywania w rozumieniu art. 14a ust. 1d ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829, 1948, 1997 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 460 i 819),
A art 14 a ust 1 d ustawy o działalności mówi : "Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres do 3 lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia, a w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki osoby prowadzącej działalność gospodarczą, na okres do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia."
Czyli krótko tłumacząc, jeżeli Twój mąż zawiesił działalność bo opiekuje się dzieckiem do 6 roku życia, i max na 3 lata zawiesza, czyli tak jakby urlop wychowawczy na nie sobie wziął. Aczkolwiek pewnie musiałoby być w dokumentach od zawieszenia wskazane, że na tej podstawie jest zawieszone.
"Jeżeli płacicie ludziom za to, że nie pracują, a każecie im płacić podatki, gdy pracują, nie dziwcie się, że macie bezrobocie."