dcyzja odmowna na SZO - Wzory pism

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Napisano: 12 cze 2013, 14:20

bardzo proszę jeśli ktoś ma decyzje odmowna na zSZO niech wrzuci - plissssss
~Agata


Napisano: 12 cze 2013, 15:41

znalazłam kiedyś coś takiego możne się przyda
















Opiekun ma rezygnować z zatrudnienia bądź innej pracy zarobkowej (wykonywanie pracy
na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą oraz wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło albo w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych, a także prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej).
Ponieważ opiekunem może być wyłącznie osoba zdolna do wykonywania pracy, a więc zatrudnienia, to chcąc podjąć się opieki nad niepełnosprawną bliską osobą (wobec której jest w obowiązku alimentacyjnym) musi dobrowolnie i mając tę decyzję w swojej osobistej dyspozycji (zdolność zarobkowania) podjąć ją (rezygnacja z wykonywania każdej pracy określonej w art. 3 pkt. 22) celem stałej opieki i w takim dopiero przypadku zasadna jest pomoc państwowa dla opiekuna, gdyż wyręczając on państwo z konstytucyjnego obowiązku zapewnienia instytucjonalnej opieki nad osobami niepełnosprawnymi wywiązuje się on nie tylko ze swoich moralnych ale i prawnych obowiązków odciążając budżet państwa (bilans zysków i strat wychodzi z korzyścią dla budżetu).

Nie można również zapominać, co leży u podstaw powstania świadczenia pielęgnacyjnego czy specjalnego zasiłku opiekuńczego. Oba te świadczenia opiekuńcze mają zrekompensować UTRACONY DOCHÓD przez opiekuna (nie pracuje bo rezygnuje z pracowania więc państwo rekompensuje mu niestety ale tylko częściowo utracony dochód, którego notabene nie może posiadać z chwilą otrzymywania ŚP czy SZO).

Art. 16a ust. 1 nie określa, że opiekun na zrezygnować z FAKTYCZNIE WYKONYWANEGO zatrudnienia itd, a ma rezygnować z zatrudnienia, zatem opiekun, który nie ma możliwości rezygnacji (dobrowolnej decyzji o jej podjęciu) a więc osoby które są np. niepełnosprawne (niezdolne do pracy), bądź osoby zdolne do zarobkowania ale zarejestrowane w PUPach (potwierdzona przez nich zdolność i GOTOWOŚĆ do podjęcia zatrudnienia) nie mogą (w mojej ocenie) zostać opiekunami, natomiast cała reszta może. Do spełnienia przesłanki \"rezygnują z zatrudnienia i innej pracy zarobkowej\" w mojej ocenie wystarczy oświadczenie opiekuna (pod rygorem kk) o zdolności do pracy i o rezygnacji z zarobkowania i innej pracy zarobkowej (wyszczególnionej w art. 3 pkt. 22 UŚR) jaką podejmuje w związku z koniecznością i chęcią podjęcia się stałej opieki nad niepełnosprawną osobą, będąc wobec niej w obowiązku alimentacyjnym, i jednocześnie w chwili złożenia swojego oświadczenia nie jest zarejestrowany w PUP.


~m



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x