Muszę wydać decyzję ustalającą odpłatność za pobyt klienta w DPS. Pan 70% resztę gmina. Zastanawiam się, czy mogę w sentencji nie wskazywać konkretnej kwoty jaką będzie wnosiła gmina w dniu wydania decyzji? Chcę w ten sposób ułatwić sobie życie, aby w przyszłości nie wydawać decyzji zmieniającej jeśli zmieni się koszt pobytu w DPS. Czy można tak w ogóle zrobić?
Niby łatwiej, ale nie do końca, osobiście nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania.
W programie i tak musisz wydać decyzję zmieniającą, zarówno w przypadku zmiany wysokości kosztów utrzymania mieszkańca w DPS (tu najczęściej zmienia się odpłatność gminy a nie zmienia się odpłatność petenta)oraz w przypadku zmiany sytuacji dochodowej osoby umieszczonej w DPS.
Opłaty za DPS realizuje się na podstawie list wypłat lub faktur z DPS. Te kwoty muszą z czegoś wynikać i lepiej, jeśli w jasny sposób wynikają z decyzji.
Wcale że nie trzeba w programie wydawać decyzji zmieniającej, da sie w harmonogramie realizacji dokonać zmiany i tyle ja tak robie. W decyzji nie piszę kwoty tylko wskazuje , że różnicę miedzy kwotą ponoszoną przez mieszkańca a kwotą odpłatności będzie ponosiła Gmina, jakiś czas temu kontrola nawet zarzuciła nam, że pisanie kwoty odpłatności gminy jest niepraawidłowe bo tak naprawde nie interesuje to strony.
W woj opolskim kontrole zarzuciły wpisywanie odpłatności gminy w sentencji.
Sentencja zawiera tylko informację jaką kwotę odpłatności ponosi świadczeniobiorca.
Klienta nie interesuje to ile ponosi gmina ile rodzina, te sprawy rozstrzygane są w odrębnych pismach, umowach, decyzjach. Ja po kontroli informacje o odpłatności gminy pisze w uzasadnieniu, a każdorazowe zmiany odpłatności gminy są regulowane osobnym pismem do dps.