kobietka pisze:czy może ktoś wkleić wzór decyzji odmownej na SZO dla wnuczki
Tylko mówię od razu że to stara, więc podstawy się zmieniły pewnie.
______, 2013-07-19
OPS_______
Pani
_______
_______
_______
DECYZJA
Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267z późn. zm.) art. 16a oraz art. 23 ust. 4e ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 139 z 2006 r., poz. 992, z późn. zm.) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 roku w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z 2013 r., poz. 3), Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 959),
ORZEKAM
Odmówić przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego dla Pani ---------- ur. ----- r. zam. ------- w związku z opieką nad babcią Panią ------ ur. - r. zam. -.
UZASADNIENIE
W dniu 02.07.2013 roku złożyła Pani wniosek o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku ze sprawowaną opieką nad babcią Panią - ur. - r. zam. -.
Zgodnie z art. 129 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.
Obowiązek ten, polega na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania i ciąży na krewnych w linii prostej oraz rodzeństwie. Zgodnie z art. 617 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej, zaś stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstało pokrewieństwo (§ 2). Wśród krewnych w linii prostej rozróżnia się linię wstępną (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, itd.) oraz linię zstępną (dzieci, wnuki, prawnuki, itd.). Jak stanowi art. 132 k.r.o obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności, powstaje dopiero, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności, albo gdy ta osoba nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi, lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami. Artykuł 132 k.r.o. wymienia, że obowiązek alimentacyjny osoby w dalszej kolejności powstaje, gdy nie ma osób zobowiązanych w bliższej kolejności (albo w ogóle ich nie było, albo były, ale zmarły), osoby zobowiązane w bliższej kolejności do alimentacji istnieją i posiadają możliwość zadośćuczynienia obowiązkowi alimentacyjnemu, lecz uzyskanie od nich środków utrzymania jest niemożliwe, ponieważ są np. nieznane z miejsca pobytu, uzyskanie alimentów jest związane z nadmiernymi trudnościami (np. zamieszkują za granicą) lub też zapewnienie uprawnionemu środków utrzymania wiąże się z trudnościami wymagającymi znacznego upływu czasu. W przypadku Pani - bezspornym jest fakt że, występują osoby spełniające w/w warunki, które są zobowiązane do opieki przed Panią -.
Dodatkowo zgodnie z art. 23 ust. 4e ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 139 z 2006 r., poz. 992, z późn. zm.) ustalając prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, organ właściwy zwraca się do kierownika ośrodka pomocy społecznej o przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w celu weryfikacji okoliczności dotyczących spełniania warunków, o których mowa w art. 16a. Z prób przeprowadzenia wywiadu u Pani - wynika że był on niemożliwy do przeprowadzenia z powodu nieobecności pod wskazanym przez Panią adresie, oraz rodzina Pani nie była w stanie określić kiedy można Panią zastać. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego przez pracownika tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej u Pani - wynika jednoznacznie że Panią - opiekuje się jej syn Pan -, Pani - stwierdziła że, wnuczka nie przychodzi do niej oraz nie ma jej w -.
Z tych też przyczyn tutejszy ośrodek odmówił Pani przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego.
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji przysługuje Panu prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w - za pośrednictwem tutejszego ośrodka w terminie 14 dni od daty doręczenia.
ja mam taki przypadek dzieci tej babci oświadczyły pisemnie że nie sprawują opieki bo pracują , przebywają za granicą i nie są w stanie zająć się matką itp (nie wiem czy takie oświadczenia mozna uznać ) wnuczka niby sie opiekuje ale rozwiązanie umowy o pracę nie za porozumieniem stron tylko z upływem czasu na jaki została zawarta i moim zdaniem nie ma rezygnacji a może ja się czepiam ))
Teoretycznie odmowa, ale raczej będzie uwalona w przypadku odwołania - Sądy Administracyjne sobie wzięły do serca wyrok TK i jego uzasadnienie i interpretują baaaaardzo szeroko.
Masz 2 punkty zaczepne:
1. Jako wnuczek - odmowna, wiem, wiem ale u mnie trzeba tak robić
2. To nie tytuł rezygnacji z zatrudnienia, tylko koniec z powodu upływu czasu