Czy ma ktoś decyzję odmawiającą umożenia zaliczki alimentacyjnej. Dłużnik ma zajęcie komornika teraz zwrócił sie o umorzenie lub wstrzymanie egzekucji komornika .U nas nie ma umozen mam .To moja pierwsza taka decyzja
Na podstawie art.28, art.30 i art.43 ustawy z dnia 7 września 2007r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ( Dz.U. z 2012r. poz.1228 z późn. zm.) oraz art.104 i art.107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz.1071 z późn. zm.) działając z upoważnienia Wójta .... nr zarządzenia ... z dnia ....r., po rozpatrzeniu wniosku złożonego dnia 14 kwietnia 2014r. przez Pana
POSTANAWIAM
Odmówić Panu umorzenia należności z tytułu wypłaconych zaliczek alimentacyjnych wraz z odsetkami.
UZASADNIENIE
W dniu 14-04-2014r. zwrócił się Pan z prośbą do tutejszego Ośrodka Pomocy Społecznej o umorzenie należności z tytułu wypłaconych zaliczek alimentacyjnych wraz z odsetkami, wypłaconych na rzecz dzieci ........
Motywując swoją prośbę strona stwierdziła, że jest w trudnej sytuacji zdrowotnej i finansowej. Dłużnik otrzymuje rentę specjalną przyznaną przez Prezesa ZUS Warszawa. Renta, którą otrzymuje, zajęta została przez Komornika Sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne. Do złożonego wniosku o umorzenie należności z tytułu wypłaconych zaliczek alimentacyjnych zostało przedłożone zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia w/w oraz wypisy ze szpitala dokumentujące przebieg choroby. Pan .......... leczy się przewlekle z powodu choroby nowotworowej.
Po rozpatrzeniu Pana sprawy organ zważył co następuje.
Zgodnie z art.27 ust. 1 i 4 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego osobie uprawnionej, łącznie z ustawowymi odsetkami- 20% należności stanowi dochód własny gminy wierzyciela, 20% stanowi dochód własny gminy dłużnika, a pozostałe 60% tej kwoty oraz odsetki stanowią dochód budżetu państwa.
Jak wynika z informacji uzyskanych od Komornika Sądowego posiada Pan zadłużenie z tytułu:
- wypłaconych zaliczek alimentacyjnych w kwocie .......zł.
- należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe w tyt. świadczeń alimentacyjnych wypłaconych przed dniem 1 maja 2004r. w kwocie .........zł.
Zadłużenie Pana na rzecz dzieci wynosi łącznie ...... zł. Powstanie tego zadłużenia i obowiązek jego uregulowania jest następstwem zaniechania wnioskodawcy, które polegało na nie wywiązywaniu się z obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci, ustanowionego wyrokiem Sądu Rejonowego w .........zasądzającym alimenty w kwocie 300zł. miesięcznie na każde dziecko. Obowiązek alimentacyjny ciąży bezwzględnie na każdym z rodziców. Wynika to z faktu, że alimenty służą realizacji ochrony dobra dzieci poprzez zapewnienie środków na jego godziwe utrzymanie, wychowanie czy też edukację.
Fakt wypłaty przez tutejszy ośrodek świadczeń alimentacyjnych na rzecz zasądzonych alimentów, nie zwolnił Pana z obowiązku alimentacji wobec własnych dzieci. Skoro dłużnik nie wywiązywał się ze swoich zobowiązań powinien mieć świadomość, że jego zadłużenie będzie wzrastać i powinien liczyć się z koniecznością spłaty tych należności.
W myśl art.30 ust.1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów organ właściwy dłużnika może umorzyć należności, w łącznej wysokości:
1. 30% jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów,
2. 50% jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.
3. 100% jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.
Z powyższej regulacji wynika, iż koniecznym i jedynym warunkiem umorzenia choćby części należności powstałych w tytułu zaliczek alimentacyjnych jest skuteczna egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonym alimentów prowadzona przez okres minimum 3lat. W niniejszej sprawie skuteczna egzekucja należności powstałych w tytułu zaliczki alimentacyjnej w pełnej miesięcznej wysokości 600zł. miesięcznie nie miała miejsca.
Jednocześnie podkreślić należy, że kategoryczne sformułowanie art.30 ust.1 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów nie pozostawia wątpliwości, iż nawet bardzo trudna sytuacja materialna i zdrowotna dłużnika alimentacyjnego nie stanowi ani samodzielnej, ani dodatkowej przesłanki umorzenia należności powstałych z tytułu zaliczek alimentacyjnych.
Jak stanowi Art.30 ust.2 w/w ustawy organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności w tytułu wypłaconych świadczeń alimentacyjnych łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną. Powyższą kwestię można badać prowadząc wyłącznie postępowanie dotyczące umorzenia należności wynikających z wypłaconych osobom uprawnionym świadczeń z funduszu alimentacyjnego na postawie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Nie ma natomiast możliwości umorzenia należności wynikających z wypłaconej zaliczki alimentacyjnej biorąc pod uwagę trudną sytuację rodzinną i dochodową dłużnika alimentacyjnego.
Mając na względzie stan faktyczny i prawny, należało orzec jak w sentencji.
POUCZENIE
Od niniejszej decyzji przysługuje Panu prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w .......... za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej w Górzycy w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
Ja ostatnio takie wysłałam i odwołał się do SKO- czekam