Pan podjął pracę w styczniu 2017 r. Zaświadczenie o wynagrodzeniu bierzemy za luty. Dochód przekracza kryterium dochodowe. Od kiedy świadczenie się nie należy? Czy interesuje nas kiedy była wypłata za styczeń ? Jeżeli w styczniu to nie należy się od lutego ?
Proszę o pomoc.
Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy, w przypadku uzyskania dochodu przez członka rodziny lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego po roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na jaki ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, dochód ustala się na podstawie dochodu członka rodziny lub dochodu dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego, powiększonego o kwotę osiągniętego dochodu za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jeżeli dochód ten jest uzyskiwany w okresie, na jaki ustalane lub weryfikowane jest prawo do świadczenia wychowawczego. Zgodnie z powyższymi przepisami, w tym przykładzie, miesiącem, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu, jest miesiąc lipiec 2016 r., tj. miesiąc rozpoczęcia wykonywania pracy na podstawie zawartej umowy o pracę (w praktyce jest to najczęściej także miesiąc zawarcia umowy o pracę), a nie miesiąc otrzymania wynagrodzenia z tytułu pracy wykonanej na podstawie takiej umowy, gdyż rozpoczęcie wykonywania pracy na podstawie zawartej umowy o pracę jest uzyskaniem dochodu z tego tytułu, a nie uzyskanie wynagrodzenia z tego tytułu. Zgodnie z ww. art. 7 ust. 3 ustawy, ustalając zatem prawo do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko w tej rodzinie, należy uwzględnić dochód uzyskany przez ojca dziecka, z tytułu podjęcia zatrudnienia, (które w tym przypadku miało miejsce w lipcu 2016 r.), doliczając do dochodu rodziny z roku „bazowego”, kwotę dochodu osiągniętego z tytułu podjętego zatrudnienia za miesiąc następny, tj. za sierpień 2016 r. (niezależnie od daty pobrania wynagrodzenia należnego za miesiąc sierpień z tego zatrudnienia).
Oznacza to w omawianym przykładzie, że jeżeli doliczenie dochodu uzyskanego za miesiąc sierpień, spowoduje przekroczenie kryterium dochodowego i tym samym utratę prawa do świadczenia wychowawczego, zgodnie z art. 18 ust. 6 ustawy, będącym konsekwencją art. 7 ust. 3 w zakresie skutków przekroczenia kryterium dochodowego z powodu uzyskania dochodu, świadczenie wychowawcze nie będzie przysługiwać od 1 września 2016 r. Analogiczne przepisy i zasady postępowania dotyczą również ustalania prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Wiem co jest w podręczniku ; ) Zastanawiam się tylko czy wpływ na to od kiedy świadczenie się nie należy ma znaczenie kiedy była wypłata za którykolwiek miesiąc ?
Hmm. Temat również wielokrotnie wałkowany z Panią prawnik. Przykład : Pan podjął pracę w styczniu. Bierzemy zaświadczenie za luty. Interesuje nas kiedy była wypłata za ten styczeń. Jeżeli wypłata za styczeń była w styczniu nie należy się od marca. Jeżeli wypłata za styczeń była w lutym to od kwietnia ;/ tak twierdzi prawnik.