Dochód w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Moderator: heiland

Napisano: 06 maja 2019, 9:43

Witam,
jak w Państwa OPS-ach liczycie dochód rodzinie w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej na zasadach ogólnych?
Pan zawiesił działalność 01.03.2018 r., wniosek o pomoc z kwietnia 2019 r.
SylwiaR
Praktykant
Posty: 13
Od: 06 lut 2019, 21:32
Zajmuję się: Pracownik socjalny ds. świadczeń przyznawanych decyzją


Napisano: 07 maja 2019, 21:09

W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej wnioskodawcy/członka rodziny, dochodu osoby/rodziny nie liczymy. Jeżeli wnioskodawca zawiesił działalność dnia 01.03.2018 r., a wniosek o pomoc jest z miesiąca kwietnia 2019 r., to tym bardziej nie ma to żadnego wpływu na rozpatrywaną sprawę. Chyba, że chodziłoby o zawieszenie działalności dnia 01.03.2019 r., to wtedy mielibyśmy do czynienia z utratą dochodu i należałoby wziąć pod uwagę sytuację dochodową rodziny z miesiąca złożenia wniosku, tj. kwietnia br., zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej.

Przykład:
Wyrok WSA we Wrocławiu IV SA/Wr 157/18 z dnia 18.05.2018 r.: „(...)Sąd zwraca uwagę, że skarżący jest osobą, która w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej w dniu […] powinna być traktowana jako osoba, która utraciła dochód. W związku z tym, przedmiotem ustaleń w zakresie sytuacji dochodowej skarżącego powinien być miesiąc, w którym skarżący złożył wniosek o przyznanie świadczenia (a więc wrzesień), a nie miesiąc poprzedzający. Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 3 ustawy, za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania. Należy również zaznaczyć, że oszczędności skarżącego nie są w ogóle dochodem w rozumieniu art. 8 ust. 3 ustawy. Należy je traktować w kategoriach posiadanego majątku (zasobów), a nie uzyskiwanego dochodu. Dochodem w takim przypadku mogłaby być co najwyżej ewentualna stopa zwrotu z ulokowanych oszczędności.”
***Nie udzielam porad na prywatne wiadomości***
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
Referent
Posty: 490
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: warsztatem PS - głównie usuwaniem awarii życiowych, naprawami problemów bytowych i innymi robotami socjalnymi;)
Lokalizacja: Kraina Polan, Wygwizdowie Totalne, Gmina Wygnajewo;)

Napisano: 22 maja 2019, 8:30

Dziękuję za odpowiedź i przytoczenie wyroku. Taka opcja wydawała mi się najbardziej racjonalna, jednak miałam informację w swoim Ośrodku, że w związku z tym, że powinnam brać deklarację podatkową za miniony rok w przypadku działalności gospodarczej prowadzonej na zasadach ogólnych, a w minionym roku działalność prowadzono dwa miesiące, powinnam wziąć to pod uwagę ustalając dochód, co dla mnie jest bezzasadne, bo sytuacja sprzed ponad roku, nijak ma się do tej z chwili obecnej. Potraktowanie klienta, jako osoby, która utraciła dochód wydaje się najsensowniejsze.
Pozdrawiam
SylwiaR
Praktykant
Posty: 13
Od: 06 lut 2019, 21:32
Zajmuję się: Pracownik socjalny ds. świadczeń przyznawanych decyzją


  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny