Dodatek osłonowy w świadczeniach rodzinnych - Dodatek osłonowy / bon energetyczny / inne dodatki "paliwowe"

  
Strona 40 z 65    [ Posty: 646 ]

Napisano: 04 sty 2022, 16:46

heiland pisze:
04 sty 2022, 16:20
Przykład: Dom wielorodzinny, piętrowy. Na parterze mieszkają rodzice, na piętrze syn z żoną i dziećmi. Ogrzewanie wspólne - 1 piec
Wniosek składa syn. Czy rodziców też ma wpisać w skład rodziny?
Co w przypadku gdy wniosek złoży syn i rodzice?
@kalina.malina, już teraz na spokojnie bo widzę, że staję się uszczypliwy jak @Elmer popatrz na ten przykład którego dotyczy to i pomyśl czy tu chodzi tylko o sam fakt dwóch gospodarstw do których mi guzik.
Czy w pytaniu może chodzić tylko o jedną odpowiedź czy jest ich więcej?
Fakt, rzadko to robię ale zrobię teraz i może błędnie się oboje zrozumieliśmy... oboje...
Zawsze tez jest opcja że każdy rozumie ustawę inaczej i każdy inaczej ją stosuje co nie jest wprowadzaniem kogokolwiek w błąd...
Ja w ustawie nie znalazłam takiego warunku o którym ty piszesz więc swoje stanowisko podtrzynmuję i zdania nie zmieniam. Równiez w cytowanym przypadku.
kalina.malina
Starszy referent
Posty: 758
Od: 25 sty 2021, 13:12
Zajmuję się: wszystkim


Napisano: 04 sty 2022, 17:12

Dobrez rozumiem, że jak jest przykład 10 os w domu to sklada jedna osoba na dodatek?
Kasia2019
Referent
Posty: 229
Od: 28 kwie 2021, 10:46
Zajmuję się: FA/ŚW/ZR/DS

Napisano: 04 sty 2022, 17:38

@Korowiow
Czy, aby nie w tym kierunku należałoby szukać rozwiązania nurtującej Was zagadki prawnej - dotyczy gospodarstwa domowego i komu z domowników gospodarstwa wieloosobowego należałoby przyznać dodatek osłonowy (bo przecież nie każdemu, jak wynika z rozumowania niektórych wypowiadających się w tym temacie)

Beneficjentami dodatku osłonowego są odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej oraz gospodarstwa domowe wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego w rozumieniu przepisów ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Dotyczy w szczególności odbiorców wrażliwych energii elektrycznej samotnie zamieszkujących domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, w trudnej sytuacji materialnej.
-----------
Krzysztof :mrgreen:
Krzysztof
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 893
Od: 04 sty 2014, 2:06
Zajmuję się: Byłem opiekunem dorosłej osoby niepełnosprawnej
Lokalizacja: EL

Napisano: 04 sty 2022, 17:40

Z uzasadnienia do projektu ustawy o dodatku osłonowym wynika np.:
"Chcąc wypracować mechanizmy wsparcia odbiorców i określenia granic ubóstwa energetycznego, a także stworzyć instrumenty, które przyczynią się do zniwelowania tego zjawiska, na mocy zarządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 lutego 2021 r. (Dz. Urz. Min. Klim. poz. 18) powołany został Zespół do spraw wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz redukcji ubóstwa energetycznego w Polsce, zwany dalej „Zespołem”, będący organem opiniodawczo-doradczym Ministra Klimatu i Środowiska. Zawarte w przedmiotowym projekcie ustawy o dodatku osłonowym w dużym zakresie propozycje przepisów, stanowiły przedmiot prac ww. Zespołu.
W aktualnym stanie prawnym nie funkcjonuje dodatek osłonowy. Jest to całkowicie nowe narzędzie, które ma zrównoważyć dużej ilości gospodarstw domowych (ok. 6,84 mln tj. ok. 52% wszystkich gospodarstw domowych w Polsce) rosnące ceny energii oraz żywności.
Beneficjentami dodatku osłonowego będą bowiem nie tylko odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej, ale także gospodarstwa domowe, które dziś z uwagi na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego w rozumieniu przepisów ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Dotyczyć to będzie w szczególności odbiorców wrażliwych energii elektrycznej samotnie zamieszkujących domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, w trudnej sytuacji materialnej."

natomiast w ustawie o dodatku osłonowym w art. 2 ust. 2 oraz ust. 3 wskazano, iż:
"W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku osłonowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego, o którym mowa w ust. 1, złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.
Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku osłonowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego."

w art. 3 pkt. 13c) ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne wytłumaczono, iż:
"Użyte w ustawie określenia oznaczają:
odbiorca wrażliwy energii elektrycznej – osobę, której przyznano dodatek
mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych
(Dz. U. z 2019 r. poz. 2133 oraz z 2021 r. poz. 11), która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej
"

idąc dalej tym tropem
w art. 2 ust. 1 ustawy o dodatkach mieszkaniowych zdefiniowano, iż:
"Dodatek mieszkaniowy, z zastrzeżeniem art. 7 ust. 3 i 4, przysługuje:
1) najemcom albo podnajemcom lokali mieszkalnych, zamieszkującym w tych lokalach;
2) osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
3) osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
4) innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;
5) osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu
"

ale wiadomo, ja nie znam się tak dobrze jak Wy.
Wystarczy podziękować. :mrgreen:
-----------
Krzysztof :mrgreen:
Krzysztof
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 893
Od: 04 sty 2014, 2:06
Zajmuję się: Byłem opiekunem dorosłej osoby niepełnosprawnej
Lokalizacja: EL

Napisano: 04 sty 2022, 17:47

Krzysztofie :) Okaż nam wszystkim swą dobroć i wiedzę i wskaż nam możliwość weryfikacji istnienia kilku jednoosobowych gospodarstw domowych u mieszkańców jednego lokalu mieszkalnego :) Jeżeli w lokalu zamieszkują 3 osoby to mogą złożyć jeden wniosek jeżeli gospodarują wspólne, mogą też złożyć 2 osobne wnioski jako jedno gospodarstwo wieloosobowe i jedno gospodarstwo jednoosobowe lub też 3 wnioski jako trzy gospodarstwa jednoosobowe.
Korowiow
VIP
Posty: 2123
Od: 05 gru 2016, 8:51
Zajmuję się: Fszystkim

Napisano: 04 sty 2022, 19:21

Korowiow pisze:Krzysztofie :) Okaż nam wszystkim swą dobroć i wiedzę i wskaż nam możliwość weryfikacji istnienia kilku jednoosobowych gospodarstw domowych u mieszkańców jednego lokalu mieszkalnego :) Jeżeli w lokalu zamieszkują 3 osoby to mogą złożyć jeden wniosek jeżeli gospodarują wspólne, mogą też złożyć 2 osobne wnioski jako jedno gospodarstwo wieloosobowe i jedno gospodarstwo jednoosobowe lub też 3 wnioski jako trzy gospodarstwa jednoosobowe.
Krzysztof pisze:
04 sty 2022, 17:38
@Korowiow
Beneficjentami dodatku osłonowego są odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej oraz gospodarstwa domowe wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego w rozumieniu przepisów ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Dotyczy w szczególności odbiorców wrażliwych energii elektrycznej samotnie zamieszkujących domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, w trudnej sytuacji materialnej.
Po pierwsze, jeśli gospodarstwo domowe składa się wielu osób i każda z nich jest jednocześnie odbiorcą wrażliwym energii elektrycznej, a jak zapewne wiesz, bo znasz przepisy, takim odbiorcą wrażliwym energii elektrycznej w rozumieniu przepisu w art. 3 pkt. 13c) ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne jest – osoba, której przyznano dodatek mieszkaniowy w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2133 oraz z 2021 r. poz. 11), która jest stroną umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej zawartej z przedsiębiorstwem energetycznym i zamieszkuje w miejscu dostarczania energii elektrycznej ściśle związanego z ww przepisem ustawy o dodatkach mieszkaniowych - to dodatek przyznajesz osobie, która spełnia ww warunki oraz warunki ustawy o dodatku osłonowym i taki wniosek złożyła najwcześniej ze wszystkich osób z tej rodziny / gospodarstwa domowego wieloosobowego.

Pytanie - czy w Twoim rejonie są takie gospodarstwa domowe wieloosobowe i przede wszystkim takie osoby w tych gospodarstwach, które jednocześnie wszystkie spełniają ww warunki ww przepisu ustawy prawo energetyczne ściśle związanego z ww przepisem ustawy o dodatkach mieszkaniowych oraz warunki ustawy o dodatku osłonowym ?
Myślę, że się obawiam ;)

Po drugie, jeśli dom / mieszkanie zamieszkuje wiele osób i (uwaga - ekstremalnie niewyobrażalny przypadek) każda osoba stanowi oddzielne gospodarstwo domowe to wnioski mogą złożyć wszyscy, ale dodatek osłonowy może być przyznany jedynie tej osobie lub każdej z tych osób oddzielnie, jeśli dana osoba spełnia ww warunki ww przepisu ustawy prawo energetyczne ściśle związanego z ww przepisem ustawy o dodatkach mieszkaniowych oraz warunki ustawy o dodatku osłonowym.

W jaki sposób będziesz w praktyce mógł potwierdzić te szczegółowe informacje o tym czy osoba wnioskująca jest odbiorcą wrażliwym energii elektrycznej NIE WIEM, ale nie wykluczone, że już masz jakieś oprogramowanie by móc to ustalić lub takie oprogramowanie będziesz miał i będziesz z niego korzystał do ustalania prawa do dodatku osłonowego. Może będziesz musiał wykonać korespondencję listem poleconym, gołębiem pocztowym lub poprzez ePUAP lub przez inny wewnętrzny system na którym już codziennie pracujesz.
Wystarczy podziękować.
-----------
Krzysztof :mrgreen:
Krzysztof
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 893
Od: 04 sty 2014, 2:06
Zajmuję się: Byłem opiekunem dorosłej osoby niepełnosprawnej
Lokalizacja: EL

Napisano: 04 sty 2022, 19:32

Zwróć uwagę na zwrot "w szczególności", to oznacza, że katalog jest otwarty, skoro zapisy ustawy wyraźnie mówią o osobie w gospodarstwie domowym jedno lub wieloosobowym nie ma tu w żadnym wypadku konieczności by osoba pobierająca dodatek osłonowy musiała wyczerpywać przesłanki uznania za odbiorcę wrażliwego.
Korowiow
VIP
Posty: 2123
Od: 05 gru 2016, 8:51
Zajmuję się: Fszystkim

Napisano: 04 sty 2022, 19:39

Pan Krzysztof najwyraźniej woli pisać niż czytać. Z punktu 4 tego uzasadnienia wyraźnie wynika, że kategoria odbiorcy wrażliwego ma się zupełnie nijak do dodatku osłonowego, natomiast koreluje z rozwiązaniami ochronnymi obecnymi w innych ustawach.
maksencjusz
Stażysta
Posty: 58
Od: 19 gru 2018, 9:56
Zajmuję się: ŚR/ŚW/FA

Napisano: 04 sty 2022, 20:43

maksencjusz pisze:
04 sty 2022, 19:39
Pan Krzysztof najwyraźniej woli pisać niż czytać. Z punktu 4 tego uzasadnienia wyraźnie wynika, że kategoria odbiorcy wrażliwego ma się zupełnie nijak do dodatku osłonowego, natomiast koreluje z rozwiązaniami ochronnymi obecnymi w innych ustawach.
Krzysztof i czyta i pisze, ale czasami szybciej napisze niż przeczyta :D
przecież pisałem, więc przypomnę z punktu czwartego uzasadnienia
" Beneficjentami dodatku osłonowego będą bowiem nie tylko odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej, ale także gospodarstwa domowe, które dziś z uwagi na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego w rozumieniu przepisów ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Dotyczyć to będzie w szczególności odbiorców wrażliwych energii elektrycznej samotnie zamieszkujących domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, w trudnej sytuacji materialnej."
Korowiow pisze:Zwróć uwagę na zwrot "w szczególności", to oznacza, że katalog jest otwarty, skoro zapisy ustawy wyraźnie mówią o osobie w gospodarstwie domowym jedno lub wieloosobowym nie ma tu w żadnym wypadku konieczności by osoba pobierająca dodatek osłonowy musiała wyczerpywać przesłanki uznania za odbiorcę wrażliwego.
j.w.
". . . . ale także gospodarstwa domowe, które dziś z uwagi na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego w rozumieniu przepisów ustawy o dodatkach mieszkaniowych. . . ."

W mojej ocenie każda osoba, której będzie przysługiwał dodatek osłonowy musi być albo odbiorcą wrażliwym energii elektrycznej w rozumieniu ww przepisu lub osobą z gospodarstwa domowego która spełnia wymogi ustawy o dodatku osłonowym i ustawy prawo energetyczne oraz jest powiązana z zakładem energetycznym i wnosi opłaty za prąd na podstawie indywidualnej umowy, ale nie kwalifikuje się (nie spełnia przepisów ustawy o dodatkach mieszkaniowych np. przekroczony metraż) do dodatku mieszkaniowego.
-----------
Krzysztof :mrgreen:
Krzysztof
Awatar użytkownika
Starszy referent
Posty: 893
Od: 04 sty 2014, 2:06
Zajmuję się: Byłem opiekunem dorosłej osoby niepełnosprawnej
Lokalizacja: EL

Napisano: 05 sty 2022, 8:32

@Krzysztof jedna uwaga
Nie pierwszy raz uzasadnienie ma się nijak do uchwalonego tekstu. W ustawie o dodatku osłonowym jako potencjalnych świadczeniobiorców wskazano wszystkich, nie dodano warunku, że o świadczenie może się ubiegac tylko właściciel/najemca czy osoba posiadająca umowę dostawy energii czy ciepła.
Więc pole do nadużyć jest kolosalne ;) Znając pomysłowość klientów pomocy społecznej i ich umiejętności liczenia gospodarstw jednoosobowych będzie masa bo po co brać 600zł dla gosp. 3 osobowego jak można 1200. A pojęcie gospodarstwa domowego jest nieweryfikowalne w praktyce.
Tom.
Awatar użytkownika
Administrator
Posty: 11107
Od: 09 mar 2005, 16:10
Zajmuję się: SR, CP, dodatki paliwowe ;)
Lokalizacja: PL



  
Strona 40 z 65    [ Posty: 646 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x