byłoby to szaleństwem dla nas ( wydających decyzje ) - wyjątkowo działamy wstecz ale tylko max 6 mcy
odp z Ministerstwa na dwa pytania:
1. Czy możliwe jest przyznanie dodatku mieszkaniowego z mocą wsteczną na okres od
czerwca 2020r. do listopada 2020r. ( w/w okres wyszczególniony w klauzuli) w przypadku złożenia wniosku przez osobę zainteresowaną w miesiącu
lutym 2021r.
2. Czy możliwe jest przyznanie dodatku mieszkaniowego z mocą wsteczną na okres od
września 2020r. do lutego 2021r. ( w/w okres wyszczególniony w klauzuli) w przypadku złożenia wniosku przez osobę zainteresowaną w miesiącu
lutym 2021r.
Szanowny Panie, w odpowiedzi na wystąpienie z dnia 11 lutego br. w sprawie dodatku mieszkaniowego z mocą wsteczną, w pierwszej kolejności wskazuję, iż zgodnie z art. 15zzzib ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842, z późn. zm.), dalej ustawa w sprawie Covid-19, za okres stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonych z powodu COVID-19, dodatek mieszkaniowy, o którym mowa w ustawie o dodatkach mieszkaniowych, może zostać przyznany z mocą wsteczną. Dodatek mieszkaniowy może zostać przyznany z mocą wsteczną wyłącznie w przypadku wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego złożonego nie później niż po upływie 30 dni od dnia zakończenia obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonych z powodu COVID-19 (art. 15zzzib ust. 2 ustawy w sprawie Covid-19).
W tym miejscu wskazać należy na przepis art. 15zzzib ust. 6 ustawy w sprawie Covid-19, który stanowi, że dodatku mieszkaniowego z mocą wsteczną nie przyznaje się za okres, w którym osobie do niego uprawnionej przysługiwał dodatek mieszkaniowy na podstawie innej decyzji.
Mając powyższe na uwadze, zauważyć należy, iż możliwe jest przyznanie dodatku mieszkaniowego z mocą wsteczną za okresy wskazane przez Pana w pkt 1 i 2, o ile wnioskodawca spełnia przesłanki jego otrzymania oraz, jeżeli za te okresy nie przysługiwał mu dodatek mieszkaniowy na podstawie innej decyzji.
W odniesieniu do interpretacji art. 15zzzib ust. 5 ustawy w sprawie Covid-19, wyjaśniam, że przepis ten dotyczy przykładowo sytuacji, w której wnioskodawca składa wniosek o dodatek mieszkaniowy za okres częściowo z mocą wsteczną i częściowo na przyszłość. W takim przypadku, okres, o którym mowa w art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2133, z późn. zm.), skraca się o liczbę miesięcy poprzedzających pierwszy dzień miesiąca następujący po dniu złożenia wniosku, za które przyznano dodatek mieszkaniowy. Przepis art. 7 ust. 5 ustawy o dodatkach mieszkaniowych stanowi bowiem, że dodatek mieszkaniowy przyznaje się na okres 6 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku. Tym samym w ww. art. 15zzzib ust. 5 zastrzeżono, że łączny okres dodatku mieszkaniowego (w tym za okres wstecz), nie może przekroczyć 6 miesięcy.
Odnosząc się do pytania dotyczącego dopłat do czynszu powiększających dodatek mieszkaniowy, przewidzianych ustawą z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 11), uprzejmie informuję, że do wypłaty dodatków mieszkaniowych powiększonych o dopłatę do czynszu stosuje się przepisy ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy, dodatki mieszkaniowe wypłaca się zarządcy domu lub osobie uprawnionej do pobieranie należności za lokal mieszkalny (w przypadku umowy najmu – wynajmującemu), albo osobie będącej właścicielem domu jednorodzinnego (art. 8 ust. 2 ustawy). Mając na uwadze fakt, iż dopłaty do czynszu mogą otrzymać jedynie najemcy/podnajemcy lokali mieszkalnych, dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę będzie wypłacany wynajmującemu lokal.