Dożywianie dzieci w szkole - Pomoc społeczna (forum ogólne)

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: 14 wrz 2021, 16:58

Mam pytanie, klient złożył podanie o przyznanie goracego posiłku w szkole dla dziecka uczęszczajacego do Szkoły poza Gminą, inny powiat. Przesłałam porozumienie dotyczące dożywiania dziecka, w formie jednego goracego posiłku. Jednak dyrektor odpisał, że nie może podpisać porozumienia, ponieważ oni podpisują umowy. Co w takim przypadku?
klementyna123
Praktykant
Posty: 7
Od: 27 kwie 2021, 16:51
Zajmuję się: PS


Napisano: 14 wrz 2021, 21:40

W takiej sytuacji należy po prostu:

1) natychmiast zaprzestać „kopać się z koniem”,
2) teatralnie „przewrócić oczami”,
3) pokręcić głową na boki,
4) machnąć ręką,
5) ZAWRZEĆ UMOWĘ!

Miałem niedawno identyczną sytuację z Dyrektorem (pewnej) Szkoły – „As przestworzy” przekonany o wyjątkowej lotności swojego umysłu oznajmił mi, że on nie podpisze przesłanego przez nas porozumienia, bo „MA BYĆ UMOWA”! OK, nie widzę problemu! Zapytałem tylko, czy mam przygotować mu umowę zwykłą ;) ?! (Bawię się słowem bo lubię) administracyjną, publicznoprawną, może cywilnoprawną albo cywilnoprawną w administracji… Adhezyjną? (tu akurat „pojechałem” specjalnie – nieadekwatnie do sytuacji - żeby wprawić go w jeszcze większą konsternację ;) ). Odparł z krzykiem, że to ja powinienem wiedzieć jaką umowę należy tu zastosować!!! No dobra, już dobra…! Przesłałem mu więc to samo pismo, tylko że w nagłówku zmieniłem POROZUMIENIE na UMOWĘ… Teraz „As przestworzy” nie miał żadnego problemu i z zadowoleniem podpisał dokument!!! No Mistrz!!!

Co do merytoryki tematu wątku – umowa jest to zgodne POROZUMIENIE stron, które ustala ich wzajemne prawa lub obowiązki. Taka (podobna, bo skróciłem trochę) definicja jest stosowana w prawie cywilnym, ale również potocznie(sic!), nie wiedzieć czemu… I… „Należy zauważyć, że zgodnie z poglądem dominującym w literaturze (Z. Cieślak, Z. Leoński) oraz w orzecznictwie, porozumienie administracyjne jest UMOWĄ publicznoprawną, ponieważ dotyczy zadań publicznych. W przepisach brak jest wyraźnej regulacji instytucji umowy administracyjnej :shock: ”. (Tak: Piotr Wojewski, „Białostockie Studia Prawnicze” skrypt, 2020 vol. 25 nr 1, II 2020 r.).

Żeby nie było: znam i rozróżniam konsensualne formy - umowę od porozumienia, ugody, przyrzeczenia, nawet potrafię zastosować poprawną formę, adekwatnie do sytuacji, ale jak to się ma/ima w Łopiece…?

Otóż ważny jest tu zamiar, cel i treść wytworzenia dokumentu, a nie nagłówek papierka! Moim skromnym zdaniem, w tym przypadku jednak powinniśmy stosować porozumienie, bo zgadzam się z Janem Zimmermannem, że:„istotą porozumienia administracyjnego jest stworzenie formalnych podstaw wspólnej realizacji określonych zadań publicznych, a jego przedmiotem są zadania wyznaczone wcześniej przez ustawodawcę, których zasady i warunki realizacji podmioty powierzają jednemu z podmiotów zawierających porozumienie”. (Tak: Jan Zimmermann, „Prawo administracyjne”, wyd. 3 UJ, 2018 r., skrypt). Jednak nie jest to stanowisko jednolite i przedstawiciele doktryny do tej pory nie mogą dojść w tej sprawie do POROZUMIENIA ;) .
Ale abstrahując od ww. treści: ma być dokument o współpracy, a jak Wy go tam nazwiecie, to… Już sobie wzajemnie uzgodnijcie albo DYREKTOR szkoły Wam powie... ;)
Quidquid latine scriptum sit, sapienter videtur
Ten z Łopieki
Awatar użytkownika
VIP
Posty: 2112
Od: 01 lut 2018, 11:37
Zajmuję się: rzucam pyrami w dinozaury
Lokalizacja: Kątownia, trzecie drzwi po prawej

Napisano: 15 wrz 2021, 11:41

mam dziecko w innym województwie wniosek został złozony do OPS o dozywianie więc przeprowadzam wywiad wydaje decyzje o dozywianiu i wysyłam pismo informujące aby szkoła objęła dane dziecko dozywianiem w jakiej ilości i jakie dni oraz dane do faktury .
Tyle i nigdy nie było problemów
Sylwwwiaops
Stażysta
Posty: 184
Od: 23 lut 2016, 11:06
Zajmuję się:



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x