Grażyna - może wyjasnisz-pierwsze słyszę, że co do dożywiania nie będzie brane pod uwagę kryterium. O co chodzi? To może też nie będziemy robic wywiadów w domu co do samego dożywiania?
Witam.
Przeczytajcie dobrze ustawę o pomocy społecznej.Zadania z opieki społecznej to świadczenia pieniężne do których należą zasiłki celowe,okresowe stałe itp do których stosuje się kryterium dochodowe na osobę i w rodzinie oraz świadczenia niepieniężne do których należą umieszczanie w DPS usługi opiekuńcze i min.udzielanie gorącego posiłku.Nie ma nic o kryterium dochodowym.Tłumaczył to nam na szkoleniu Mazurkiewicz. Czy gdy umieszczamy klienta w DPS bierzemy kryterium dochodowe ?
nie.Czy kiedy przydzielamy komuś usługi opiekuńcze bierzemy pod uwagę kryterium dochodowe w rodzinie lub samotny - NIE.
Tak samo jest w gorącym posiłkiem. Robimy wywiad i to pracownik socjalny decyduje czy rodzina o takim dochodzie może dziecku zapewnić gorący posiłek w szkole czy należ mu przyznać bo rodzina nie jest w stanie.
Witam.
Przeczytajcie dobrze ustawę o pomocy społecznej.Zadania z opieki społecznej to świadczenia pieniężne do których należą zasiłki celowe,okresowe stałe itp do których stosuje się kryterium dochodowe na osobę i w rodzinie oraz świadczenia niepieniężne do których należą umieszczanie w DPS usługi opiekuńcze i min.udzielanie gorącego posiłku.Nie ma tu nic o kryterium dochodowym.Tłumaczył to nam na szkoleniu Mazurkiewicz. Czy gdy umieszczamy klienta w DPS bierzemy kryterium dochodowe ?
nie.Czy kiedy przydzielamy komuś usługi opiekuńcze bierzemy pod uwagę kryterium dochodowe w rodzinie lub samotny - NIE.
Tak samo jest w gorącym posiłkiem. Robimy wywiad i to pracownik socjalny decyduje czy rodzina o takim dochodzie może dziecku zapewnić gorący posiłek w szkole czy należy mu przyznać bo rodzina nie jest w stanie.
Jeżeli chodzi o zasiłki celowe z programu dożywianie to jest świadczenie pieniężne i wg ustawy stosujemy kryterium dochodowe 100%
Grażyna ma rację. Do przyznania pomocy rzeczowej, w tym w formie obiadów, nie stosuje się art. 8 ust.1 ustawy o pomocy społecznej. Można więc przyznać każdemu
Ale żeby nie było tak dobrze to jest jeszcze cos takiego jak uchwała Rady Miasta/Gminy określająca zasady zwrotu wydatków za świadczenia pomocy społecznej.
Tam najczęściej są określone progi dochodowe i % odpłatność za udzielone świadczenia . Najczęściej progiem do którego się nie płaci jest właśnie kryterium z art. 8 ust. 1.