W odpowiedzi na pismo skierowane do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie realizacji ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2015r poz. 114 z późn. zm.) uprzejmie informuję, na podstawie art. 3 pkt 11 w/w ustawy, organ właściwy to wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenia rodzinne lub otrzymującej świadczenie rodzinne. Osobą uprawnioną do zasiłku pielęgnacyjnego jest osoba niepełnosprawna, a nie jej opiekun prawny, nawet jeżeli świadczenie to wypłacane jest na wniosek i do rąk opiekuna prawnego. A zatem, organem właściwym w sprawie wydania decyzji o przyznaniu prawa do zasiłku pielęgnacyjnego jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Natomiast wniosek w tej sprawie może zostać złożony w gminie zamieszkania opiekuna prawnego – na podstawie art. 23 ust. 1 i 2 w/w ustawy, jednak wniosek ten powinien być przekazany według właściwości do gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
Ze względu na miejsce zamieszkania opiekuna prawnego - podstawę prawną podało ministerstwo, tylko nie wiem co oni tam ćpają, że chcą aby to przekazywać zgodnie z właściwością, może testowali mocarza. Kolejna durna opinia ministerstwa, tym razem w bardzo prostej sprawie.
Art. 3 ustawy pkt. 11
"organie właściwym – oznacza to wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie rodzinne lub otrzymującej świadczenie rodzinne;"
Art. 23 ust. 1
"Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz ich wypłata następują odpowiednio na wniosek małżonków, jednego z małżonków, rodziców, jednego z rodziców, opiekuna faktycznego dziecka, opiekuna prawnego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej, a także osób, na których, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ciąży obowiązek alimentacyjny."
Art. 23 ust. 2
"Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby, o której mowa w ust. 1."