Dziecko urodzone w poprzednim roku było objęte opieką prawną, po roku zostało przysposobione przez inną rodzinę. Czy becikowe przysługuje, jeżeli pierwszy opiekun prawny pobrał już to świadczenie?
Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się jednorazową zapomogę w wysokości 1 000 zł na jedno dziecko.
W tym przepisie powiązano słowo \"jednorazową\" ze sformułowaniem \"na jedno dziecko\". Zatem można to odczytać jako możliwość wydania tylko jednej decyzji przyznającej na dane dziecko. Przyznaje sie ją jednej z osob uprawnionych, przy czym uznac nalezy, ze przysluguje tej osobie, ktora pierwsza zlozy wniosek:
art. 27
W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów faktycznych dziecka lub opiekunów prawnych dziecka do świadczeń rodzinnych świadczenia te wypłaca się temu z rodziców, opiekunów faktycznych dziecka lub opiekunów prawnych dziecka, który pierwszy złożył wniosek.
Kwestia \"zbiegu prawa\" jest tu wątpliwa ale ja na tej podstawie skonstruowałbym swoją odmowę.
Żeby się nie powtarzać: interpretacje ministerstwa to najczęściej przekonywanie, że w ustawie jest co innego, niż tam faktycznie jest...
I jeszcze jedno - swiadczenie to przyslugiwac by moglo, gdyby rodzicow adopcyjnych uznac za opiekunow faktycznych (zgodnie z ustawowym brzmieniem). Jest to rozwiazanie dyskusyjne.
Jesli jednak uznac ich za rodzicow (tak jak na nowym akcie urodzenia) - to musza miec zaswiadczenie lekarskie, ktorego nie beda w stanie okazac....
Żeby się nie powtarzać: interpretacje ministerstwa to najczęściej przekonywanie, że w ustawie jest co innego, niż tam faktycznie jest...
to jak w końcu z tym zaświadczeniem lekarskim do becika, dla dziecka przysposobionego - musi być czy nie? - niby skąd ma być - ale niestety art. 15b ust. 7 - nic nie mówi ze na dziecko przysposobione nie jest takie zaśw. potrzebne!