
Gdzie jest napisane, że należy ją o czymkolwiek informować?Art. 3. 1. W przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona może złożyć do organu właściwego wierzyciela
wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego.
Dokonując analizy przepisów powyższej ustawy wskazać należy, iż żaden z jej przepisów nie przyznaje wierzycielowi alimentacyjnemu żadnych uprawnień w toczącym się przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu postępowaniu. Przepisy w tym zakresie nie nakładają również na wierzyciela alimentacyjnego żadnych obowiązków.
W tym miejscu wskazać należy, iż podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego następuje wyłącznie na wniosek organu właściwego wierzyciela. Co prawda art. 3 ust. 5 w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy wskazuje, że organ właściwy wierzyciela występuje z wnioskiem do organu właściwego dłużnika o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego w przypadku otrzymania od osoby uprawnionej wniosku o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego, to jednakże powyższe nie oznacza, iż organ właściwy dłużnika podejmuje działania na wniosek wierzyciela alimentacyjnego.
Ponadto krąg stron postępowania toczącego się postępowania przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu zakreśla pośrednio art. 6 i 27 ust. 7 ustawy. Zgodnie z art. 6 ustawy organ właściwy dłużnika informuje organ właściwy wierzyciela oraz komornika sądowego o podjętych działaniach wobec dłużnika alimentacyjnego oraz o ich efektach.Natomiast zgodnie z art. 27 ust. 7 ustawy organ właściwy wierzyciela przekazuje dłużnikowi alimentacyjnemu oraz organowi właściwemu dłużnika:
1) informację o przyznaniu osobie uprawnionej świadczeń z funduszu alimentacyjnego;
2) decyzję w sprawie zwrotu przez dłużnika alimentacyjnego należności z tytułu otrzymanych przez osobę uprawnioną świadczeń z funduszu alimentacyjnego;
3) informację o wysokości zobowiązań dłużnika alimentacyjnego wobec Skarbu Państwa z tytułu:
a) wypłaconych osobie uprawnionej świadczeń z funduszu alimentacyjnego na podstawie ustawy,
b) wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. Nr 86, poz. 732 i Nr 164, poz. 1366) zaliczek alimentacyjnych,
c) wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym (Dz. U. z 1991 r. Nr 45, poz. 200, z późn. zm.) świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Ponadto zgodnie z art. 27 ust. 7 a ustawy organ właściwy wierzyciela przekazuje organowi właściwemu dłużnika informacje o zobowiązaniach wynikających z tytułów, o których mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 i 2.
Z wyżej przytoczonej regulacji dla wierzyciela w postępowaniu przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu nie przysługują żadne uprawnienia.