Fundamentalne zmiany w sprawozdawczości 2022/2023 - Księgowość

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]

Napisano: 31 sty 2023, 9:57

W związku ze zmianami w obsłudze sprawozdań w systemach BeSTi@ namawiam do weryfikacji sposobu księgowania zadań zleconych.

Zasilenie danymi sprawozdań zbiorczych za pomocą importu z plików xml lub poprzez edycję będzie niemożliwe, za wyjątkiem sprawozdania Rb-27ZZ, w którym po agregacji pozostaną edytowalne kolumny „Dochody potrącone na rzecz jednostek samorządu terytorialnego” i „Dochody przekazane” oraz cała część A i B danych uzupełniających do sprawozdania Rb-27ZZ.
Począwszy od pierwszego okresu sprawozdawczego dotyczącego 2023 r. (styczeń MF) system BeSTi@ będzie generował automatycznie, bez względu na zawartość słownika jednostek organizacyjnych, sprawozdanie jednostkowe jednostki samorządu terytorialnego, w miejsce dotychczasowych sprawozdań jednostkowych urzędu (jednostki budżetowej) i Organu (patrz pkt 3 instrukcji). Formatka sprawozdania będzie znajdować się w gałązce „sprawozdania jednostkowe”, a samo sprawozdanie będzie opisane metadanymi jednostki samorządu terytorialnego (nazwa, REGON) i oznaczone, dla odróżnienia od sprawozdania zbiorczego, zaznaczonym checkboxem w kolumnie „Jednostkowe” na liście sprawozdań.
W związku z powyższym nie będzie już możliwości przygotowania w BeSTii sprawozdań jednostkowych dla jednostek zamkniętych systemowo z 31.12.2022 r. zdefiniowanych jako „urząd” lub „organ”.
Sprawozdanie jednostkowe JST będzie generowane dla następujących rodzajów sprawozdań: Rb-27S, Rb-28S, Rb-28NWS, Rb-27ZZ, Rb-50D, Rb-50W, Rb-N, Rb-Z i Rb-UZ.
Aby umożliwić użytkownikom przygotowanie ww. sprawozdania na podstawie wygenerowanych z programów finansowo-księgowych plików XML (odrębny dla organu i odrębny dla urzędu), w omawianej wersji systemu BeSTi@ została dodana możliwość zaimportowania do sprawozdania jednostkowego JST danych sprawozdawczych pochodzących z więcej niż jednego pliku XML w trybie dodawania.
Jednakże jak wynika z wyjaśnień MF dot. księgowania zadań zleconych i ich rozliczania na koncie 224 organu część należną budżetowi państwa trzeba będzie odjąć.
I będzie to możliwe, gdyż w sprawozdaniu zbiorczym Rb-27ZZ, po agregacji, będą nadal dostępne do edycji kolumny „Dochody potrącone na rzecz jednostek samorządu terytorialnego” i „Dochody przekazane” oraz cała część A i B w danych uzupełniających.
Wyjaśnienia MF dot. księgowania zadań zleconych na przykładzie funduszu alimentacyjnego z opisaną rolą konta 224 są tu:
https://www.gov.pl/.../prosze-o-przedstawienie-zasad...
Wszystkie szkolenia byłych i obecnych pracowników RIO dot, księgowego ujęcia zadań zleconych metodą "należności jako zobowiązania" należy uznać za błędne. Podobnie jak publikacje w Finansach Publicznych i Rachunkowości Budżetowej.
Prawidłowy sposób księgowania zadań zleconych zgodny (od lat) z komunikatem MF jest na grupie Finanse publiczne, rachunkowość i sprawozdawczość budżetowa.
Najbliższe szkolenie dot. księgowania zadań zleconych odbędzie się w środę 8 lutego:
https://sklep.oddk.pl/Zadania-zlecone-w ... 5919,p,all
TWoj
Podinspektor
Posty: 1458
Od: 10 maja 2016, 15:48
Zajmuję się:


Napisano: 31 sty 2023, 11:16

czy to dotyczy tylko systemu bestia czy sio bestia rownież. czy będzie możliwośc edytowania sprawozdań w sio bestia?
Hanna k
Stażysta
Posty: 142
Od: 16 lut 2021, 12:02
Zajmuję się: Ksiegowosc



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 2 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x