Miejscowość, dnia 27 maja 2025 r.
nr decyzji
Pan Dłużnik Alimentacyjny
ul. Zamieszkana NR
Kod-Pocztowy Miejscowość
DECYZJA
Na podstawie art. 4 ust. 3 i art. 5 ust. 3a ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jednolity: Dz. U. z 2025 r. poz. 438), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r. poz. 572) oraz upoważnienia WPISAĆ
orzekam
uznać Pana za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 10 marca 2025 r. zawiadomiono Pana o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie uznania Pana za dłużnika alimentacyjnego uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Jak wynika z treści art. 5 ust. 3a, decyzji o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych nie wydaje się wobec dłużnika alimentacyjnego, który przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązywał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów. Z pozyskanej dokumentacji wynika, iż bezpośrednio przed wydaniem niniejszej decyzji w okresie ostatnich 6 miesięcy nie dokonał Pan żadnej wpłaty na poczet alimentów. Wobec powyższego zaistniały przesłanki z art. 5 ust. 3 i 3a ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów uzasadniające uznanie Pana za dłużnika uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.
W tym stanie rzeczy orzeczono jak w sentencji.
Pouczenie
Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Waszej Miejscowości Kolegium, ul. Jakaś Tam, za pośrednictwem organu wydającego decyzję w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Przed upływem terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem złożenia w Ośrodku oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
W toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadamiać organ administracji publicznej o każdej zmianie swojego adresu. W razie zaniedbania tego obowiązku doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.
Nie podlega opłacie skarbowej na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1c ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 2111 z późn. zm.).