Witam mam pytanie odnośnie ilości spotkań motywujących do podjęcia leczenia odwykowego z osobami uzależnionmi od alkoholu. Czy po 2-ch spotkaniach z osobą uzależniona można już skierować ja do biegłego.
to kwestia bardzo indywidualna. Nie ma sztywnej zasady, co do ilości rozmów warunkujących zlecenie biegłym wydanie opinii w przedmiocie uzależnienia. Jeżeli z zebranych informacji wynika, że picie powoduje tzw, szkody społeczne /określone w ustawie o wychowaniu w trzeźwości/, a osoba nie zgłasza się na rozmowy /tym samym nie mamy możliwości zmotywowania jej do leczenia/, to zlecamy biegłym wydanie opinii, a następnie piszemy wniosek do sądu. Tylko sąd ma możliwości prawne i może zlecic policji doprowadzenie na badanie i na posiedzenie wbrew woli osoby, której postępowanie dotyczy.
Dobrze mieć w komisji certyfikowanego psychoterapeutę uzależnień. Nie ma wtedy problemu. Uważam, że jeżeli \"zgłoszony na leczenie\" po konfrontacji z wywiadem, notatką z policji nie widzi u siebie problemu, to jedno spotkanie wystarczy. A czasami warto zaprosić po badaniu biegłych osobę jeszcze raz. Mieliśmy klientów, którzy po przeczytaniu opinii biegłych zgłosili się sami do poradni.