... jak jest w końcu z tymi orzeczeniami WZON - są ostateczne w dniu wydania czy dopiero po 30 dniach?
z LEXA:
Samo wydanie orzeczenia, w którym stronie przyznano stopień lekki oraz utrzymanie w mocy tego orzeczenia przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności nie oznacza, iż możemy mówić o ostatecznym czy prawomocnym orzeczeniu. Wskazane orzeczenie będzie miało charakter ostateczny, dopiero gdy upłynie termin na złożenie środka zaskarżenia (bądź takowy nie będzie już przysługiwał). Natomiast, w mojej opinii, złożenie odwołania do sądu powszechnego powoduje, że orzeczenie dalej będzie nieprawomocne i będzie stanowiło podstawę do wypłacania zasiłku stałego.
Z art. 66 ust. 1 u.r.z.s. wynika, że w sprawach nieunormowanych przepisami ustawy stosuje się Kodeks postępowania administracyjnego, Kodeks cywilny oraz Kodeks pracy.
W myśl art. 16 § 3 ustawy z 14.06.1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a., decyzje ostateczne, których nie można zaskarżyć do sądu, są prawomocne. Stosownie do brzmienia art. 269 k.p.a., decyzje określone w innych przepisach prawnych jako prawomocne uważa się za ostateczne, chyba że z przepisów tych wynika, iż dotyczą one takiej decyzji, która została utrzymana w mocy w postępowaniu sądowym bądź też nie została zaskarżona w tym postępowaniu z powodu upływu terminu do wniesienia skargi.
Na podstawie art. 57 § 3 k.p.a., terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.
Uwzględniając stan prawny i stan faktyczny, obowiązujący w sprawie oznacza to, że orzeczenie WZON staje się ostateczne po upływie miesiąca od dnia jego doręczenia stronie. W przypadku, gdy orzeczenie WZON zostanie doręczone stronie w dniu 21.12.2023 r., to orzeczenie to stanie się ostateczne i prawomocne w dniu 21.01.2024 r. pod warunkiem, że strona nie wniesie w tym terminie odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.