Jak postąpić w przypadku błędnie wliczanego okresu z tytułu umowy-zlecenia do stażu pracy? - Kadry

  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]

Napisano: 29 maja 2023, 13:25

Jak postąpić w przypadku błędnie wliczanego okresu z tytułu umowy-zlecenia do stażu pracy?
Pracownik rozpoczął pracę w jednostce budżetowej 14.11.2005 roku. Była to umowa-zlecenie do 31.12.2005 roku. Następnie od 02.01.2006 roku zawarto z nim umowę o pracę na czas określony i w późniejszym okresie została przedłużona na czas nieokreślony. Pracownik udokumentował swojemu pracodawcy okresy stanowiące podstawę do naliczania stażu pracy, a tym samym w przyszłości nagrody jubileuszowej. W roku 2023 wypada temu pracownikowi 20 lat pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z ustawy o pracownikach samorządowych po 20 latach pracy należy wypłacić pracownikowi nagrodę jubileuszową w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego. Pracownik zajmujący się obecnie w jednostce sprawami kadrowymi, przy ustalaniu okresów do nagrody jubileuszowej odkrył błąd. Została wliczona umowa-zlecenie , dokładnie 48 dni do okresów zatrudnienia. W pierwotnej wersji planowana wypłata nagrody jubileuszowej wypadała w dniu 31.05.2023 roku. Po dokładnym przeanalizowaniu sprawy ustalono, że nagrodę należy wypłacić w dniu 12.07.2023 roku. Naszym zdaniem, należy wypłacić nagrodę jubileuszową 12.07.2023 roku. Ale co z okresami, gdzie za wcześnie o 2 miesiące wypłacano większy procent wysługi lat. Czy należy skorygować te okresy, do ilu lat się cofnąć? I czy jeśli jest to na niekorzyść pracownika należy w ogóle coś korygować? Reasumując, czy można wypłacić w lipcu nagrodę jubileuszową, beż korygowania błędnie naliczanych okresów?
Pragnę uściślić, na czym polegała umowa zlecenie wskazana w pierwotnym zapytaniu. Była ona zawarta z obecnym pracodawcą od 14.11.2005 r. do 31.12.2005r. Pracownik świadczył pracę na tej umowie-zlecenie tak samo jakby był na umowie o pracę, tj miał zakres czynności, w którym określono nazwę stanowiska pracy, komu bezpośrednio podlega, miejsce pracy, zakres obowiązków, a także czas pracy - pracował 40 godzin tygodniowo czyli 8 godzin dziennie tak samo jak pracownik na tym samym stanowisku zatrudniony na umowę o pracę. Od stycznia 2006 roku pracownik miał już umowę o pracę z tym samym pracodawcą i świadczy do dzisiaj dokładnie taką samą pracę jak na umowie zlecenie. Jeśli miała ona znamiona umowy o pracę to czy na wniosek pracownika można wliczyć ten okres do stażu pracy? I tym samym wypłacić mu nagrodę jubileuszową, zgodnie z pierwotnymi wyliczeniami 31.05.2023 roku?
OPSanka
Praktykant
Posty: 25
Od: 25 mar 2022, 9:52
Zajmuję się: księgowość, płace, rozliczanie dotacji


Napisano: 30 maja 2023, 9:02

"Wyliczenie stażu pracy – inne okresy
Do stażu pracy można zaliczyć także czas pozostawania poza stosunkiem pracy. Jest to dość szerokie pojęcie, obejmujące zróżnicowaną grupę, zarówno ze względu na charakter, jak i warunki zaliczania ich do lat pracy. Między innymi jest to okres:
o który skrócono czas wypowiedzenia w razie zwolnienia pracownika z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie;
za który sąd przyznał wynagrodzenie pracownikowi przywróconemu do pracy, jeśli pracownik podjął pracę;
czynnej i zawodowej służby wojskowej;
pracy za granicą u zagranicznego pracodawcy;
prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez współmałżonka;
pobierania zasiłku dla bezrobotnych;
pobierania stypendium przez bezrobotnego w trakcie szkolenia lub stażu, na który został skierowany przez starostę w ramach przygotowania zawodowego dorosłych;
odbywania studiów doktoranckich (nie dłużej niż 4 lata i pod warunkiem otrzymania stopnia naukowego doktora);
urlopu wychowawczego.
Nie wliczają się natomiast okresy:
pracy na podstawie umowy zlecenie, umowy o dzieło lub innej umowy cywilnoprawnej;
prowadzenia działalności gospodarczej;
bezpłatnego urlopu."
Ja bym wypłaciła nagrodę w lipcu, czyli tak jak prawidłowo ma być, a tych stażowych bym chyba nie ruszała, bieżący rok można spróbować skorygować .
mgops7
Podinspektor
Posty: 1579
Od: 13 paź 2017, 13:51
Zajmuję się: płace, księgowość

Napisano: 30 maja 2023, 11:40

Zadałam takie samo pytanie ekspertowi z INFORLEX. Dzisiaj otrzymałam odpowiedź, wynika z niej, że nie powinnam zaliczać tego okresu. Ale po konsultacjach z radcą prawnym jestem w kropce. Radca twierdzi, że można zaliczyć ten okres na wniosek pracownika, jeśli pracodawca uzna, że umowa ta miała znamiona umowy o pracę.
OPSanka
Praktykant
Posty: 25
Od: 25 mar 2022, 9:52
Zajmuję się: księgowość, płace, rozliczanie dotacji



  
Strona 1 z 1    [ Posty: 3 ]
NIE PRZEGAP WAŻNYCH INFORMACJI! POLUB NASZ PROFIL NA FACEBOOKU
[ ZAMKNIJ ]
Usuń ciasteczka witryny
 
x

 

x